General Dynamics European Land Systems (GDELS), jeden z účastníků tenderu na nové bojové vozidlo pěchoty (BVP) pro českou armádu, v rámci výstavy IDET 2019 konané na brněnském výstavišti ve dnech 29. až 31. května poprvé představí novou verzi BVP ASCOD a ukáže schopnost splnit požadavky Armády ČR.

GDELS na veletrhu IDET představí nejnovější verzi BVP ASCOD, která může být vybavena jak osádkovou, tak bezosádkovou věží. Díky univerzálnosti podvozku ASCOD je společnost GDELS schopná dodat vozidlo přizpůsobené na míru specifickým požadavkům české armády, a to nejen ve verzi bojového vozidla pěchoty, ale ve všech požadovaných variantách.

Věž v osádkové i bezosádkové variantě je vybavena kanónem Bushmaster ráže 30 mm a přepraví až osmičlenné družstvo vojáků. Výrobcem věže, který na projektu s GDELS spolupracuje, je jeden z lídrů izraelského obranného průmyslu, společnost Elbit Systems. Vozidlo vyniká mimo jiné i po stránce ochrany posádky, přičemž plní standard STANAG 4569 (AEP 55).

Klíčovým tématem, které GDELS zdůrazňuje a v jehož duchu se nese firemní expozice na veletrhu IDET, je vojenská mobilita. Mobilita ozbrojených sil je téma celoevropské důležitosti, které je zmiňováno ve strategických dokumentech Evropské unie, což zahrnuje i Akční plán vojenské mobility (Action Plan on Military Mobility), který byl předložen Evropskému parlamentu a Evropské radě v březnu 2018. GDELS je připravena poskytnout nejvhodnější technické řešení k naplnění této strategické potřeby.

Proto také bude dalším významným exponátem na stánku GDELS v rámci IDET 2019 mostní vozidlo ASCOD se systémem VFB (Variable Folding Bridge). Stejně jako v případě bojového vozidla pěchoty ASCOD, jedná se o nejnovější verzi, která bude vystavena vůbec poprvé. Další exponáty, které budou v Brně k vidění, představují mostní systém MTB (Medium Trackway Bridge) na kolovém podvozku Eagle 4×4, mostní pontonový systém IRB na podvozku Tatra Force, obojživelné pontonové vozidlo M3 a manipulační loď Birdon BEB.

GDELS nejen že vystaví nejnovější vozidla rodiny pásových podvozků ASCOD a další pozemní techniku, ale také představí svoji schopnost průmyslové spolupráce a transferu know-how i technologií do České republiky. Na veletrhu IDET bude také hostit setkání vice než třiceti českých firem a institucí, které budou zahrnuty do průmyslové spolupráce v případě, že ASCOD zvítězí v soutěži Ministerstva obrany ČR. V rámci brněnské výstavy budou podepsána i memoranda o porozumění a spolupráci s akademickými institucemi ČVUT a CEITEC.

GDELS na veletrhu připomene také 10. výročí zavedení kolových obrněnců Pandur II CZ 8×8 do výzbroje české armády. Je důležité zdůraznit, že program českých pandurů není jen historie, ale pokračující projekt. Česká společnost Tatra Defence Vehicle, která od GDELS pořídila licenci na výrobu pandurů, v současnosti vyvíjí a vyrábí nové pandury pro Armádu ČR ve velitelské a spojovací verzi.

Zároveň bude v době konání veletrhu IDET prezentován další přírůstek do rodiny ASCOD, bojové ženijní vozidlo, které firma odhalí na Mezinárodní výstavě obrany a bezpečnosti FEINDEF, která se odehrává ve dnech 29. až 31. května na výstavišti ve španělském Madridu. Jedná se o nejnovější verzi vozidel ASCOD/Pizarro, která je připravena pro španělské ministerstvo obrany.

Tisková konference představující novinky GDELS se bude konat na veletrhu IDET ve čtvrtek, 30. května ve 13:30 hodin v expozici č. 058 v pavilonu P (podrobnosti o této akci a akreditaci na ni jsou k dispozici v separátní pozvánce).

(pel)