Ministryně financí Alena Schillerová v rozhovoru pro Novinky přiznala úplnou pravdu o situaci ve státních úřadech. Podle Schillerové se v resortech „velmi plýtvá“. Ministryně současně vyslovila velmi odvážnou hypotézu, jejíž relevanci rozsoudí až čas. Schillerová se domnívá, že EET už v Česku zůstane navěky věků…
„EET se stala součástí české ekonomiky a nikdo už ji nezruší. To je můj naprosto jednoznačný názor. EET byla krok správným směrem,“ prohlásila Schillerová.
„EET je součást ekonomiky. Budu chodit tak dlouho do Poslanecké sněmovny, až bude přijata 3. i 4. vlna. Vytrpíme i hlasování o 800 pozměňovacích návrzích,“ podotkla dále.
Ministryně Schillerová: „Mluvíme o šetření hlavně v rámci resortů, musí šetřit provozní výdaje, velmi se tady plýtvá.“
„Mluvíme o šetření hlavně v rámci resortů, musí šetřit provozní výdaje, velmi se tady plýtvá,“ uvedla ministryně na dotaz, týkající se připravovaných vládních úsporných opatření na ministerstvech.
Ministryně se ovšem v rozhovoru také zamotala do pletiva vzájemně si odporujících výroků v otázce zdanění alkoholu.
Na jednu stranu obhajovala zvýšení daně na alkohol tím, že pití alkoholu způsobuje enormní škody jak na zdraví tak v rámci ekonomiky. Na straně druhé však obhajovala také navrhované snížení DPH na točené pivo.
Je evidentní, že snaha zvýhodňovat točené pivo snižováním DPH je podporou pití alkoholu. A podpora pití alkoholu je v rozporu se snahou eliminovat negativní dopady konzumace alkoholu.
„V ČR se spotřebuje 12 litrů čistého lihu na osobu ročně včetně kojenců. To nás řadí na druhé místo na světě. To jsou strašná čísla, 900 tisíc dospělých spadá do kategorie rizikového pití, 27 tisíc lidí se léčí pro poruchy vyvolané alkoholem. Celospolečenské náklady spojené s léčbou činí ročně asi 60 miliard,“ připomněla Schillerová.
„S ministrem zdravotnictví jsme se shodli, že zvýšením spotřebních daní nejenže snížíme dostupnost tabáku a tvrdého alkoholu, ale získáme také prostředky na podporu projektů prevence, na léčbu dětí a na protidrogovou politiku obecně,“ podotkla dále.
Současně však neváhala obhajovat snížení DPH na pivo.
„Ale chceme podpořit i restaurace a hospůdky, proto snižujeme DPH na točené pivo. To snížení si ale ponechá právě provozovatel a konečná cena piva zůstane stejná,“ uvedla Schillerová.