Maďarsko nesmí vyhostit uprchlíky, kterým odmítlo udělit azyl. Evropský soud východoevropské zemi zakázal deportovat 3 afghánské rodiny. Podle lidskoprávních organizací Maďaři porušují mezinárodní právo.
Evropský soud pro lidská práva dočasně zastavil deportaci jedné afghánské rodiny, protože jeden ze členů byl po operaci srdce.
Těhotná matka z druhé rodiny byla v mdlobách převezena do nemocnice a její manžel s dětmi proto zatím smějí zůstat v tranzitní zóně na maďarsko-srbské hranici.
Třetí rodina se raději, než aby nasedla do čekajícího letadla mířícího do Afghánistánu, nechala dopravit do Srbska, odkud předtím do Maďarska vstoupila.
„Toto je nejhorší země v mém životě. Jednoho dne budete uprchlíci stejně jako my, to si zapamatujte,“ vyhrožovala matka deportované rodiny do Srbska maďarským policistům.
Navzdory protestům lidskoprávních organizací a zhoršující se bezpečnostní situaci v Afghánistánu už několik evropských zemí, včetně Německa nebo Švédska, deportovalo afghánské žadatele o azyl zpět domů.
V maďarském případě ale všech 16 členů uvedených rodin vstoupilo do země legálně. Na tuto možnost čekali v srbských uprchlických táborech dva roky, neboť Maďarsko umožňuje vyřídit pouhé dvě žádosti o azyl denně.
Na základě přísného zákona schváleného maďarským parlamentem v roce 2018 jsou totiž automaticky zamítány žádosti o azyl všech migrantů, kteří do Maďarska přišli přes bezpečné země – v tomto případě přes Srbsko. Maďarský premiér Viktor Orbán patří k hlasitým odpůrcům vstřícného přístupu vůči přistěhovalcům.
Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) i organizace na ochranu lidských práv to považují za porušování mezinárodního i maďarského práva.
(pel)