Vláda za Babišovými zády schválila finanční kompenzace pro propouštěné horníky firem miliardáře Tykače. Babiš s kompenzacemi údajně nesouhlasil. Následně Babiš informoval, že schválené finanční kompenzace lidem z Tykačových firem budou stát daňové poplatníky celkem 867 milionů do roku 2023.
Částky vyplácené jako finanční náhrady pro propouštěné horníky z povrchových dolů budou nižší, než se původně předpokládalo. Měsíčně jim má být vyplaceno 5 300 Kč namísto uvažovaných 7 000 korun.
Předseda vlády upřesnil, že peníze půjdou zejména propouštěným horníkům z dolu ČSA. Tento důl provozuje firma Severní energetická, jejímž většinovým majitelem je miliardář Pavel Tykač.
Ministr financí Andrej Babiš kritizoval, že vláda, či přesněji řečeno ministři za ČSSD a KDU-ČSL, schválila kompenzace v době, kdy Babiš z jednání vlády na chvíli odešel.
Podle Babiše měl premiér jednání o tomto bodu přerušit v době, kdy na jednání nebyl přítomen jeho předkladatel. Premiér Bohuslav Sobotka však uvedl, že vláda nemá povinnost s projednání kteréhokoliv bodu čekat na přítomnost relevantního ministra.
Babiš proti Tykačovi
Babiš naznačil, že schválení finančních náhrad horníkům Severní energetické je úlitbou ČSSD ve prospěch miliardáře Pavla Tykače.
„Pokud majitel dolu vydělává miliardy, tak se má o své lidi postarat. Připadá mi, že se tu jedná o nějakou kompenzaci za neprolomení limitů (v dole ČSA, pozn. redakce) a principiálně s tím nesouhlasím,“ prohlásil Babiš.
„Stávající majitelé (firmy, která provozuje důl ČSA, pozn. redakce) mají dostatečné zisky, aby se o ty horníky postarali, ne aby to platili daňoví poplatníci.“
„Stát nemá pomáhat prosperujícím soukromým firmám,“ dodal Babiš.
Kompenzace jdou lidem
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) však odmítla, že by schválené kompenzace šly „na ruku“ miliardáři Tykačovi.
„Kompenzace, které jsme schválili, jdou jednotlivým lidem,“ vysvětlila Marksová.
Výplata kompenzací se bude týkat zaměstnanců uranových dolů v Dolní Rožínce nebo firmy Slezská důlní díla. Horníci propuštění z hlubinných dolů mají měsíčně dostat 8 tisíc Kč.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) uvedl, že vláda přijatým nařízením komplexně dokončuje „zmírnění nežádoucích sociálních dopadů souvisejících s restrukturalizací nebo útlumem všem zaměstnancům právnických osob těžících uhlí nebo uran hlubinným způsobem“.
Tykač a daně
Pavel Tykač již dříve uvedl, že žádná z jeho firem nežádala ani nežádá o příspěvek v souvislosti s útlumem těžby.
„Vláda svou podporu slíbila konkrétním lidem, kteří v důsledku vládního rozhodnutí přijdou o práci. Jako akcionáři všechny své závazky vůči našim zaměstnancům plníme,“ uvedl Tykač.
Argumentoval také tím, že společnosti ve skupinách Sev.en a Czech Coal platí daně v „Čechách“. Jejich roční příspěvek do státní kasy činil téměř půl miliardy korun.
Za posledních 10 let podle Tykače odvedly mostecké těžební skupiny do veřejných rozpočtů bezmála 30 miliard korun. (sfr)