Astronomové ukázali vůbec první skutečnou fotografii černé díry. Vyfotografovaný objekt se nachází v centru galaxie M87. Černá díra je od Země vzdálena 55 milionů světelných let a váží jako 6,5 miliard Sluncí.
„Jde o první přímý vizuální důkaz supermasivní černé díry a jejího stínu. Obrázek ukazuje černou díru v centru galaxie Messier 87 – M87, která leží v blízké kupě galaxií v souhvězdí Panny,“ uvedla mezivládní organizace Evropská jižní observatoř (ESO), jejímž členem je i ČR.
Fotografie vznikla díky spolupráci několika observatoří, které se spojily do virtuálního teleskopu s anténou velkou téměř jako planeta Země.
Pozorování probíhalo čtyři dny v dubnu 2017. Tým projektu Event Horizon Telescope (EHT) v tuto chvíli stále zpracovává výsledky. V současné době také probíhá další modernizace a doplňování teleskopu EHT.
„Pokud bude černá díra uvnitř nějaké jasné oblasti, očekáváme, že vytvoří tmavou oblast, něco jako stín. Einsteinova obecná teorie relativity tento jev předpovídá, ale dosud nikdy jsme ho neviděli,“ popsal předseda vědecké rady EHT Heino Falcke z Radboudovy univerzity v Nizozemsku.
„Stín díry, způsobený gravitačním ohybem světla a jeho záchytem pod horizontem událostí, odhaluje spoustu informací o podstatě těchto objektů a umožnil nám změřit hmotnost černé díry v centru M87,“ dodal.
Existenci černých děr předpověděly fyzikální teorie staré více než století, najít a pozorovat je ve vesmíru byl ovšem pro astronomy dlouho velký problém.
První černá díra byla nalezena v souhvězdí Labutě v 60. letech 20. století.
Vědci doufají, že díky snímku černé díry a dalším pozorováním potvrdí mnohé teorie z oblasti kosmologie.
(pel)