Přes 80 % Evropanů chce zrušit letní čas. Vyjádřili se tak v online anketě Evropská unie (EU), které se zúčastnilo 4,6 milionu lidí ze všech členských států EU.
O výsledcích hlasování bude diskutovat Evropská komise. Její mluvčí Margaritis Schinas podle portálu Euractiv uvedl, že průzkum „nebyl referendem a že Evropský parlament bude mít i v této otázce své významné slovo“.
Jak ale upozorňují média, poslední slovo budou mít členské země. A ty s největší pravděpodobností přihlédnou k přání obyvatel, kteří další střídání času odmítají. Podle některých je dokonce možné, že čas si naposledy posuneme letos 28. října.
Brusel s jinou alternativou nepočítá. Evropská unie neplánuje čas sjednotit nebo zrušit časová pásma.
Přečtěte si: Stát jako nejvyšší pán života: Už 100 let lidmi manipuluje letním a zimním časem
Letní čas, který se uplatňuje ve většině evropských států, byl v českých zemích byl poprvé zaveden v letech 1915 a 1916. Vrátil se za druhé světové války v roce 1940 a trval do roku 1949. Potřetí si Češi začali posouvat hodinky v roce 1979, v době takzvaného druhého ropného šoku.
Do poloviny devadesátých let trval v Česku letní čas půl roku. Od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem Evropské unie a časový posun trvá sedm měsíců. V roce 2016 schválila česká vláda nařízení, podle kterého se bude letní čas zavádět nejméně do roku 2021. (jaz)