Podání žaloby na Evropskou komisi kvůli eurodotacím žádá po Česku šéf Libertariánského institutu Roman Kříž. Ten v otevřeném dopise vyzval poslance a senátory, aby iniciovali usnesení, které nařídí vládě, aby podala na EK žalobu na její nařízení, které umožňuje výjimky při udělování eurodotací.
Důvodem Křížovy výzvy k tak zásadnímu kroku je systémový problém eurodotací, které podle jeho názoru měly zavinit krach Východočeských tiskáren podnikatele Petra Fryče a přivodit podobné problémy řadě dalších firem. Fryčova firma jako jedna z mála subjektů v polygrafickém průmyslu nezískala dotace, zatímco většina jeho konkurentů dotace získala a využívala.
Fryč na vzniklou situaci doplatil tím nejradikálnějším způsobem: pod tlakem masivně dotované konkurence se Východočeské tiskárny dostaly do vážných ekonomických potíží a na zadluženou firmu byl následně vyhlášen konkurz.
Stát totiž v letech 2007 až 2014 v rámci jednoho z evropských „Operačních programů“ poskytl dotace více než dvěma stovkám tiskárenských firem s celkovou částkou více než 1,6 mld. Kč…
Jak uvedl Kříž ve výzvě Libertariánského institutu poslancům a senátorům, Česká republika se dle analýz dopustila systémových pochybení v případě uplatnění jednoho z druhů dotací, a to dotací uskutečňování na základě tzv. blokových výjimek, konkrétně v realizaci Operačního programu Podnikání a inovace.
„O těchto pochybeních jsme informovali Evropskou komisi, kterou jsme vyzvali, aby zahájila s ČR řízení o vrácení protiprávní podpory ve výši cca 3 mld. eur,“ uvedl Kříž.
Kopii této stížnosti dostali i poslanci spolu s výzvou, aby podpořili žalobu k Soudnímu dvoru EU (SDEU) na Evropskou komisi na náhradu škody v případě, že toto řízení Komise nezahájí.
Zákonodárci byli vyzváni, aby se zasadili o to, aby ČR zažalovala Evropskou komisi o neplatnost aktuálního nařízení o tzv. blokových výjimkách.
Dotace jednotlivým soutěžitelům jsou sice principiálně zakázány Smlouvou o fungování EU, nicméně existuje z nich řada výjimek, z nichž část tvoří tzv. blokové výjimky (Nařízení EK 651/2014).
„Tyto blokové výjimky jsou v rozporu s ústavní zásadou nezasahování do hospodářské soutěže formulovány tak, že je na základě nich možné dotovat prakticky všechny subjekty účastnící se hospodářské soutěže. Dle uvážení jednotlivých členských států. Bez zohlednění relevantního dopadu na jednotný trh. Selektivně. Často na úkor jednotlivých soutěžitelů,“ vysvětlil Kříž.
„Vyzýváme vás proto, abyste inicioval/a a podpořil/a usnesení Poslanecké sněmovny/Senátu vyzývající vládu, aby prostřednictvím Vládního zmocněnce pro zastupování ČR před SDEU podala žalobu na Evropskou komisi na zrušení Nařízení Komise (EU) č. 651/2014 pro rozpor se Smlouvou o fungování EU,“ píše se ve výzvě poslancům a senátorům.
Krach firmy
Tento otevřený dopis podpořili Svobodní, kteří taktéž tvrdí, že dotace prokazatelně zapříčinily krach firmy a zničení jednoho podnikatele, který se na čerpání dotací nechtěl podílet.
„Svobodní podporují otevřený dopis a iniciativu Libertariánského institutu, který upozorňuje na škodlivý vliv dotací v podnikatelském sektoru. Tyto dotace výrazně narušují konkurenční prostředí a vedou až ke krachům firem, které dotace nedostanou, a k posílení jejich konkurence, která dotace získá,“ deklarovali Svobodní.
„Souhlasíme s tím, aby Parlament ČR pověřil vládu podáním žaloby na Evropskou komisi. Ačkoli jsme ohledně možné žaloby skeptičtí, věříme, že upozorňování na zneužívání a škodlivost dotací v podnikání alespoň otevře diskuzi na toto závažné téma,“ shodlo se republikové předsednictvo Strany svobodných občanů
Ničivé dotace
Společník zkrachovalé Východočeské tiskárny Petr Fryč podal k Evropské komisi (EK) stížnost na dotace, které měly neoprávněně zvýhodnit jeho přímé konkurenty. Případu Petra Fryče se ujal Libertariánský institut, který se hodlá s Evropskou komisí soudit o náhradu škody, pokud EK nebude po firmách chtít, aby dotace vrátily.
Legislativa EU sice zakazuje veřejnou podporu, která by v hospodářské soutěži někoho zvýhodnila. U Operačního programu podnikání a inovace (OPPI), na který si Fryč stěžuje, jsou ale takzvané blokové výjimky, které veřejnou podporu dávají například malým a středním podnikům nebo projektům podporujícím zaměstnanost.
Fryč uvedl, že dotace zcela rozvrátily polygrafický průmysl, který přitom mezi roky 1994 a 2004 dosahoval velmi dynamického růstu.
Libertariánský institut kritizuje ČR za porušení pravidel při udílení dotací v rámci Operačního programu Podnikání a inovace. Ve stížnosti píše, že konkurenti pana Fryče dostali dotace až ve výši desetiletého zisku Východočeských tiskáren.
Institut zároveň zažaloval český stát o náhradu škody způsobené nesprávným úředním postupem.
Evropská komise by podle institutu měla, po zjištění okolností, zahájit s Českou republikou řízení o navrácení protiprávní podpory (u OPPI jde o téměř 100 miliard Kč) a dohlédnout na to, aby dotace přidělené soutěžitelům byly vráceny do rozpočtu. Česko by poté mělo peníze vymáhat od příjemců dotací. (sfr)