Zadlužený čínský konglomerát CEFC propustí polovinu ze svých 30 tisíc zaměstnanců. Na energetické konferenci v Šanghaji to uvedl zástupce divize CEFC Čuang Ťien-čung.

„Snažíme se naše podnikání i zaměstnance učinit efektivnějšími a doufáme, že se nám podaří tuto obtížnou dobu překonat,” uvedl Čuang Ťien-čung.

CEFC se stala předmětem zájmu světových i českých médií v souvislosti se zadržením dosavadního šéfa Jie Ťien-minga, který je i poradcem českého prezidenta Miloše Zemana.

Většina akvizic skupiny CEFC byla financována čínskými státními bankami. China Development Bank CEFC poskytla úvěry v celkové výši 32,3 miliardy jüanů (105,5 miliardy korun).

Podle informací agentury Reuters si CEFC před zmizením Jie Ťien-minga excesivně půjčovala. Byla ochotná přistupovat i na krátkodobé půjčky s úroky až 36 procent. Zdroje agentury z toho vyvozují, že firmě chybí hotovost.

Obavy vyvolala i budoucnost transakce, na které se CEFC již dohodla s ropnou společností Rosněfť, vlastněnou ruským státem. Číňané mají od Rusů odkoupit podíl ve firmě za zhruba 9,1 miliardy dolarů (zhruba 190 miliard korun).

Působí v energetice, ve financích a v průmyslu. V Česku koupila podíly například v aerolinkách Travel Service nebo cestovní agentuře Invia.cz. Ovládá Pivovary Lobkowicz Group a je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie i stadiónu v Edenu.

Eden je podle informací Radiožurnálu v zástavě. Banka J&T totiž některé nemovitosti CEFC zastavila kvůli obří půjčce. Vedle Edenu jde o budovu bývalé Živnobanky v centru Prahy nebo luxusní pětihvězdičkový hotel Le Palais Art Hotel Prague.

V divizi CEFC, která má obchod na starosti, koupil mezitím podíl ve výši 36,2 procenta čínský správce majetku Huarong Asset Management, řízený státem. Podle zdrojů agentury Reuters CEFC první tranši za podíl v Rosněfti zaplatila ještě před zatčením svého šéfa.

(jaz)