Euroskeptičtí Češi by podle průzkumu czexit neodhlasovali.

Pro setrvání v Evropské unii by hlasovalo 54 procent Čechů. Vyplývá to z průzkumu think tanku Europeum. Nejsilnější podporu má členství v EU u mladých lidí a důchodců. Podle téměř tří čtvrtin Čechů je ale Evropská unie popisována příliš pozitivně.

Výzkum také zjišťoval, jak lidé vnímají působení EU například v ochraně lidských práv a demokracie nebo migrační politice. Na stejnou sadu otázek odpovídali také Maďaři, Rakušané, Slovinci a Slováci.

Respondentům byla položena stejná otázka, na kterou odpovídali v referendu o vystoupení z EU Britové. V Česku se 54 procent vyjádřilo pro členství, 34 proti a 12 procent lidí se nevyjádřilo. Nejvíce euroskeptická skupina byli lidé ve věku 36 až 50 let. V této skupině bylo 44 procent pro odchod a 42 procent pro setrvání v EU.

Pozitivně se k českému členství v EU staví mladí lidé a důchodci, přesné vysvětlení budou experti zjišťovat.

Téměř tři čtvrtiny Čechů odpověděly, že Evropská unie je popisována příliš pozitivně. Na druhé straně však průzkum ukázal, že podle 82 procent Čechů politici často využívají EU jako obětního beránka.

„To je ten známý postoj, že Brusel nám něco nařizuje. Absolutní většina Čechů si uvědomuje, že čeští politici tohle dělají,“ upozornil ředitel Europeum Vladimir Bartovic.

Z otázek zaměřených na vztah k Evropské unii výzkumníkům vyšlo, že mezi Čechy je silná skupina takzvaných euroskeptiků. Nejvíce je tento pohled na EU rozšířen mezi nezaměstnanými nebo živnostníky. V mezinárodním srovnání je pak Česko nejvíce euroskeptickou zemí.

ČR je dle průzkumu také jediná za všech zemí průzkumu, která si myslí, že členství přináší více nevýhody. Opačně to vnímají třeba na Slovensku

(jaz)