Miloš Zeman „zvítězil“ v poslední debatě kandidátů na funkci prezidenta, kterou vysílala ČT. Ale jen v počtu nepravdivých výroků. Zeman nemluvil pravdu 14x, jeho protikandidát Jiří Drahoš třikrát. Vyplynulo to z analýzy serveru Demagog.cz.
Zeman v debatě řekl 52 faktických výroků. Z toho jich server vyhodnotil 14 jako nepravdivých. Jiří Drahoš pronesl 38 faktických výroků, z toho tři byly nepravdivé.
Zeman například nemluvil pravdu když tvrdil, že jeho vláda neprojednávala v roce 1999 přijímání migrantů z Kosova.
Nepravdivé byly podle serveru třeba i výroky o tom, že za pět let působení na Hradě nikomu neudělil abolici, nebo že twitterový účet prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka je jeho soukromou záležitostí. Vedle 14 nepravd označil Demagog.cz pět Zemanových výroků za závádějící a osm se jich nepodařilo ověřit.
Drahoš se prý mýlil například v tvrzení, že vláda Miloše Zemana nabídla v roce 1999 muslimům z Kosova pět tisíc míst v České republice.
„(Ministr zahraničí Jan) Kavan zde, ostatně stejně jako celá vláda, ovšem tento počet nenabídl. Pouze mluvil, že tento počet nejde vyloučit, dodal, že je to předčasné. V Kavanově prohlášení šlo o horní variantu, konkrétně mluvil o možném rozsahu v řádu dva až pět tisíc,“ uvedl server.
Pět Drahošových výroků se mu nepodařilo ověřit.
Jako nepravdivý Demagog uvedl i argument Drahoše, který tvrdil, že je-li policista z něčeho podezřelý, je postaven mimo službu, Drahoš navíc toto tvrzení postavil jako argument pro situaci, kdy by podle něj stejné podezření nemělo projít ani premiérovi.
Pro policisty to ovšem platí pouze v případech, kdy „by jeho setrvání ve výkonu služby ohrožovalo důležitý zájem služby nebo průběh prošetřování jeho jednání,“ podotkl Demagog.
Nepravdivé poplatky
Miloš Zeman loni na téma zdravotnických poplatků prohlásil, že „stovka denně za hospitalizační poplatek přece nikoho nezabije. Bude vás to stát tři tisíce měsíčně. Průměrný starobní důchod je 11 tisíc, pořád nebudete o žebrácké holi.”
V debatě na ČT ale tvrdil, že celý jeho výrok byl pouze o poplatcích, nikoli o důchodcích. Z citace však plyne, že Zeman celou situaci demonstroval na důchodcích. Server tak tvrzení hlavy státu označil za nepravdu.
Chaos kolem 101
Zeman také dostal otázku, proč změnil podmínky pro opětovné jmenování Andreje Babiše premiérem a již nadále netrvá na podmínce 101 hlasů. Prezident republiky moderátorce tvrdil, že žádné podmínky nezměnil.
Server Demagog.cz ale uvádí dvě různá vyjádření. Po jednání ve Sněmovně 10. ledna 2018 Zeman novinářům řekl, že bude od Babiše předem požadovat 101 podpisů poslanců, kteří podpoří jeho vládu.
Na tiskové konferenci 24. ledna ale Zeman řekl, že pokud prohraje prezidentské volby, jmenuje Babiše premiérem během února, a to i bez oněch 101 podpisů. Demagog tak prezidentův výrok označil za nepravdu.
Za nepravdivý označil Demagog Zemanovo tvrzení, že svůj názor na požadavek 101 podpisů při druhém jmenování Andreje Babiše nezměnil. Podle serveru se od Zemanova původního výroku z desátého ledna nezměnily podmínky a prezident si pouze pozměnil scénář.
Zemanova presumpce
Moderátorka pořadu Zemanovi připomněla, že v minulosti prosazoval u politiků presumpci viny, zatímco v případě Andreje Babiše teď mluví o presumpci neviny.
Prezident odpověděl, že jeho výrok o presumpci viny je starý asi 10 nebo 15 let.
To ale není pravda. Zeman o presumpci viny pro obviněné politiky mluvil ještě v červnu 2013 v souvislosti s pádem Nečasovy vlády.
„U politika ale platí presumpce viny proto, že politik má být prost jakýchkoliv podezření,“ řekl tehdy Blesku Zeman.
V té době byl již Zeman prezidentem. Výrok je tak vyhodnocen jako nepravda.
Jiří Drahoš v debatě prohlásil, že „každý řadový policista, který je podezřelý z něčeho, je postaven mimo službu“. Drahoš se tím snažil naznačit, že platí-li něco pro běžného občana, proč by to nemělo platit pro premiéra.
Ve svém výroku ale neříkal pravdu. Je řada případů, kdy policista i přes podezření není postaven mimo službu. Například plzeňští policisté, kteří nedávno zbraní ohrožovali řidiče, byli i během probíhajícího vyšetřování nadále ve službě.
Výrok byl tedy Demagogem označen za nepravdivý.
Abolice udělena
Zeman také podle Demagogu neříkal pravdu, když během debaty tvrdil, že za dobu svého působení neudělil žádnou abolici (zastavení trestního stíhání).
Tu podle serveru totiž udělil jednomu muži 27. září 2016, protože díky poškození mozku a duševní nemoci nebyl schopen chápat, proč je trestně stíhán.
Nepravdivý účet
Server označil za nepravdivé také Zemanovo tvrzení o twitterovém účtu Jiřího Ovčáčka. Mluvčí Hradu podle prezidentových slov na Twitteru působí jako občan a soukromá osoba.
Na Ovčáčkově účtu se přitom nachází odkaz i na oficiální stránky hradu. Podle Mynáře i Ovčáčka navíc jakási rámcová dohoda o prezentování Zemanových názorů mezi mluvčím a prezidentem existuje.
Boj o Kalouska
Zeman směrem k Drahošovi pronesl: “Když jste oznamoval kandidaturu, řekl jste, že jedním ze dvou politiků, kterým důvěřujete, je pan Miroslav Kalousek. (…) Výrok zněl ´jeden z ministrů, jimž důvěřuji, je Miroslav Kalousek, druhý je Pavel Bělobrádek´“.
To je ale nepřesná citace Drahošova rozhovoru pro Reflex. V něm Drahoš řekl, že se mu dobře jedná s Pavlem Bělobrádkem a s Kalouskem, coby někdejším ministrem financí, má velmi korektní vztahy. Slova o důvěře ale nezazněla, a tak je výrok vyhodnocen jako nepravda.
Statistika nepravdy
V úterní debatě na TV Prima Zeman sdělil 28 faktických výroků. Nepravdivých bylo podle serveru sedm, zavádějící tři, neověřitelné dva. Drahoš řekl 14 faktických výroků, pravdu neměl dvakrát.
V neděli na Nově byl pouze Miloš Zeman, z 32 jeho faktických výroků označil server jako nepravdu devět z nich, deset bylo zavádějících a dva neověřitelné. (sfr)