Vysoké daně jsou prý receptem na štěstí. Tvrdí to OSN ve svém nejnovějším materiálu s názvem „Zpráva o světovém štěstí“. Organizace spojených národů dovozuje, že čím je daňové zatížení v zemi vyšší, tím více jsou obyvatelé šťastní.
Podle zjištění OSN jsou nejvíce šťastní obyvatelé Norska, Dánska a Islandu. Všechny tyto státy patří mezi země s největší daňovou zátěží a mírou přerozdělování veřejných peněz.
Nejšťastnější státy světa podle OSN 1. Norsko 2. Dánsko 3. Island 4. Švýcarsko 5. Finsko 6. Nizozemsko 7. Kanada 8. Nový Zéland 9. Austrálie 10. Švédsko |
Spoluautor studie ekonom Jeffrey Sachs říká, že štěstí je výsledkem silného sociálního zázemí. Spokojenost občanů podle něj souvisí s tím, co dostanou za své daně.
„Lidé v těchto zemích jsou šťastní nejenom proto, že se jim daří, ale i díky sociální důvěře. Tamní lidé se těší dlouhé placené dovolené, mají nulové náklady na zdravotní péči a nulové nebo nízké školné a kvalitní veřejné služby,“ uvedl Sachs.
„Vedle toho jsou také ohleduplní k životnímu prostředí,“ doplnil muž, který byl velkým kritikem Václava Klause a kupónové privatizace v Československu.
Pokud jde o daňový výnos v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) měřený na jednoho obyvatele, umístilo se Norsko v žebříčku 35 zemí na druhém místě (HDP je 37 682 USD na obyvatele, v přepočtu asi 811 tisíc korun), Dánsko na třetím místě (30 630 USD) a Island na devátém místě ve spokojenosti se životem (20 418 USD).
Každá země ze seznamu nejšťastnějších platila v roce 2014 na daních více než průměrných 14 916 dolarů (tj. v přepočtu asi 321 tisíc 977 korun).
Výjimkou byl Nový Zéland, kde lidé v průměru odvedli 14 327 dolarů (v přepočtu asi 308 tisíc korun), což je zhruba stejně, jako v USA (14 115 dolarů, v přepočtu asi 304 tisíc korun). (sfr)