Vulkán Agung na Bali může svou erupcí způsobit globální ochlazení na celé planetě. Sopka stále bouří, chrlí popel a lávu.

Zemi reálně hrozí malá doba ledová. Může za to sopka Agung na Bali, která už několikátým dnem hrozí masivní erupcí. Sopka také „neustále vyvrhuje popel za doprovodu erupcí”. Její výbuch by podle vědců mohl mít globální dopad na celoplanetární klima. Vulkanologové odhadují, že by došlo ke snížení celosvětové teploty o několik desetin stupňů.

Vulkanoložka Teresa Ubideová se domnívá, že nová erupce Agungu by průměrnou globální teplotu na Zemi snížila o desetiny stupně.

Po posledním výbuchu sopky Agung v roce 1963 poklesla průměrná teplota na Zemi o 0,1 až 0,4 stupně Celsia. Výbuch sopky Pinatubo na Filipínách po následující dva roky snížil teplotu na Zemi dokonce o půl stupně.

Ve vzdálenější historii měly následky sopečných erupcí ještě zásadnější dopady na světovou teplotu. V roce 1815 po erupci indonéského vulkánu Tambora poklesla globální teplota na Zemi o celé tři stupně. Sopka tehdy do atmosféry vychrlila miliony tun prachu a kamení, které tvořily bariéru pro ultrafialové záření.

Při svém zatím posledním výbuchu vyvrhla sopka Agung deset kilometrů vysoký sloupec toxických plynů a žhavého popela. Odborníci se obávají, že erupce o podobné síle může nastat v následujících dnech.

Desítky tisíc lidí se musely evakuovat

Indonéské úřady zvýšily varování před soptícím vulkánem na čtvrtý nejvyšší stupeň kvůli „aktuální hrozbě katastrofy”. Lidem žijícím v okruhu do deseti kilometrů okolo sopky pak nařídily okamžitou evakuaci.

„Občasné slabé výbuchy jsou slyšet do vzdálenosti 12 kilometrů od vrcholu. V noci byly vidět plameny, což ukazuje na to, že případná erupce může nastat kdykoli,” uvedl v prohlášení indonéský úřad pro zvládání přírodních katastrof. Sopka také „neustále vyvrhuje popel za doprovodu erupcí”.

Mluvčí úřadu dodal, že kráter je zaplněn lávou, která se bude „jistě přelévat  přes okraj a poteče po svahu”. Zatím se pod sopkou valí jen tzv. studená láva, směs vyvrhnutého popela a vody o konzistenci betonu.

V evakuační zóně se nachází 22 obcí. Z odhadovaných 100 tisíc lidí, kteří tam žijí, jich odešlo do bezpečí asi 40 tisíc.

Sopka Agung se probudila v září po více než 50 letech. V uplynulém týdnu byly zaznamenány dvě erupce. Po té sobotní úřady vyhlásily pro letecké společnosti nejvyšší, červený stupeň varování. Sloupec dýmu nad horou, který už vystoupal nad šest kilometrů, by letadlům mohl poškodit motory. Šedý popel pokryl okolí sopky v okruhu několika kilometrů.

Více o problematice globálních klimatických změn na Zemi čtěte ZDE: 

Skleníkové plyny neovlivňují klima na Zemi, dokázali američtí vědci v průlomové studii

(pel)