Odstraňování ekologických zátěží je podle NKÚ pomalé a neúčinné. Likvidace škod přitom spolkla už desítky miliard korun daňových poplatníků.

Likvidace ekologických škod spolkla už desítky miliard korun daňových poplatníků. Odstraňování ekologických zátěží se řeší již mnoho let, ale je neúčinné a pomalé, což přináší jen další výdaje. Udržování zamořených lokalit totiž stojí další stovky milionů korun. 

Na problém upozornil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Od začátku odstraňování zátěží v roce 1991 byla podle úřadu dokončena zhruba polovina naplánovaných akcí, u třetiny dosud sanace ani nezačala.

Pracovníci NKÚ se zaměřili konkrétně na laguny Ostramo a areály dřívějších podniků KARA Trutnov a ČKD Elektronika. Kontrolovanými institucemi byla ministerstva financí a životního prostředí.

Příkladem dlouhé doby odstraňování starých ekologických zátěží jsou ropné laguny Ostramo. Vyřešení situace v této lokalitě trvá už 20 let a ministerstvo financí za sanaci lagun dosud zaplatilo 2,8 miliardy korun.

„Navzdory tomu nebylo do konce kontroly ujasněno technické řešení pro dokončení sanace, známo není ani to, kolik dalších peněz bude potřeba pro dokončení, neznámý zůstává i termín, do kdy bude ekologická zátěž v této lokalitě definitivně odstraněna,” zjistil NKÚ.

Problematický přístup dokumentoval i tím, že k sanaci lagun byl za 136 miliónů korun pořízen stroj, u něhož následně vyšlo najevo, že se pro práci v této lokalitě nehodí.

Udržování zamořených lokalit stojí stovky milionů

Za sanace starých ekologických zátěží vydalo ministerstvo financí přes 60 miliard a další náklady jsou odhadovány v dalších desítkách miliard korun.

„V polovině roku 2017 měl resort pro tuto oblast k dispozici osm a půl miliardy korun, z toho šest a půl miliardy bylo vázáno na krytí už smluvně zajištěných závazků, jen dvě miliardy korun tak byly volné,” konstatoval NKÚ a připomněl, že ministerstvo vynakládá další stovky miliónů na to, aby se stav v některých lokalitách, které doposud neprošly sanací, dále nezhoršoval.

Ministerstvo financí s většinou závěrů NKÚ souhlasí, není mu ale jasné, proč je závěr „jednostranně kritický“, když kontrolní úřad v protokolu z července uvedl, že současné vedení ministerstva už problémy řeší.

„NKÚ se nemýlí, že u 57, tj. třetiny, z nedokončených akcí sanace dosud nezačala. Již však nezmiňuje, že ve 25 případech je hotov projekt sanace nebo projektová příprava probíhá,“ uvedl v reakci mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

U dalších 22 akcí se podle něj vyhodnocuje, zda bude v lokalitě možné přirozené postupné odbourávání kontaminantů přírodními procesy.

(pel)