V Katalánsku vyhlásili generální stávku. Kataláncům vadí hlavně nízké platy a špatné podmínky na trhu práce. Protest omezil dopravu, chod nemocnic nebo škol.
Demonstranti zablokovali několik silnic včetně dálnice severně od Girony, což je hlavní trasa spojující Španělsko s Francií. Ochromena byla i dálnice mezi Barcelonou a Madridem. Stávka se projevila i na železnici, protože rychlovlak, který byl na trase Barcelona-Lyon a do Lyonu měl dorazit po poledni, se musel vrátit.
Na některých zablokovaných místech se objevili lidé s transparenty vyzývajícími k propuštění vězněných separatistů. V Gironě několik set lidí prorazilo policejní kordon a postupovali na koleje, aby přerušili železniční dopravu.
Ze zákona by i v době stávky měly být zajištěny minimální služby, zejména ve zdravotnictví a školství. Úplně normálně by měly fungovat zdravotní pohotovosti. Veřejná doprava má být v ranní a večerní špičce zajištěná z poloviny a v ostatních hodinách nejméně z 25 procent.
Katalánsko doplácí na chudší regiony
Generální stávku vyhlásila Konfederace katalánských svazů (CSC). Ta sdružuje zaměstnance různých odvětví, včetně veřejné správy, školství či zdravotnictví. Dva velké odborové svazy sice oznámily, že se ke stávce nepřipojí, ale svolaly manifestace.
Konání stávky, k níž se připojí například i některé studentské organizace či největší školské odbory, nebylo do poslední chvíle jasné. Katalánský nejvyšší soud ale zamítl stížnost zaměstnavatelského svazu, který požadoval zablokování stávky kvůli jejím údajně politickým důvodům. Stávku totiž měly podporu i organizace Katalánské národní shromáždění (ANC), Ómnium či asociace starostů za nezávislost (AMI).
Stávka se konala krátce poté, co Madrid koncem října převzal přímou správu nad Katalánskem a co španělská prokuratura obvinila sesazenou katalánskou vládu a vedení rozpuštěného katalánského parlamentu ze vzpoury. Několik exministrů je kvůli tomu ve vyšetřovací vazbě.
Mnozí Katalánci si dlouhodobě stěžují, že jejich bohatý region doplácí na ty chudší v rámci Španělska. Madridu podle některých odvádí příliš mnoho na daních, aniž by se mu vracel odpovídající podíl ve vládních investicích. Pro zastánce samostatnosti Katalánska je to jeden z hlavních důvodů k odtržení. Svou roli ale hraje i odlišná historie nebo kultura a neshody s centrální vládou.
Španělský soud zrušil vyhlášení nezávislosti Katalánska
Španělský ústavní soud anuloval deklaraci o nezávislosti, kterou schválil katalánský parlament. Deklarace podle soudu odporuje španělské ústavě a už 31. října byla zablokována.
Deklarace o nezávislosti navrhovala zahájit proces, který skončí vytvořením a schválením ústavy samostatné katalánské republiky.
Referendum o nezávislosti Katalánska se konalo navzdory tomu, že bylo v rozporu se španělskou ústavou a že jeho konání pozastavil soud. Proti hlasujícím zasáhla španělská policie a zranila stovky lidí.
(pel)