Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont, který je od pondělí v Belgii, je psancem v Evropské unii. Puigdemont se chce bránit vydání do Španělska, kde jemu i členům jeho kabinetu hrozí až 30 let vězení. Katalánský lídr spolu s dalšími členy odvolané vlády k soudu do Španělska nedorazí. Všem hrozí kvůli úsilí o odtržení Katalánska od Španělska zatčení a uvěznění.
Podle Puigdemontova belgického právníka Paula Bekaerta, který v minulosti proti vydání do Španělska hájil členy baskické teroristické skupiny ETA, je vysoce nepravděpodobné, že by se Puigdemont před soudem v Madridu objevil.
„Neřekl mi to, ale vzhledem k situaci si nemyslím, že se v následujících týdnech vrátí do Španělska,“ prohlásil Bekaert.
O politický azyl podle advokáta sesazený katalánský lídr usilovat nebude.
„Azyl je mimo vydávací proces, to jsou dvě různé věci,” řekl a zdůraznil, že jde o zcela zákonný postup a že o něm budou rozhodovat belgičtí, a ne španělští soudci.
Puigdemont odmítá stanout nyní před soudem, protože se obává, že by proces nebyl spravedlivý. V Bruselu řekl, že k návratu do Španělska by potřeboval „garance” spravedlivého procesu ze strany Madridu.
Vyšetřující soud může už v pátek nařídit jeho zadržení, ať už stane před soudem, nebo ne. Pro všechny, včetně Puigdemonta, by to znamenalo, že by se nemohli účastnit předčasných voleb do katalánského regionálního parlamentu, které Madrid stanovil na 21. prosince. V případě odsouzení hrozí katalánským separatistům v krajním případě až 30 let vězení.
Podle názoru jeho advokáta bude zřejmě chtít Španělsko Puigdemonta stíhat pro „politický zločin”, na což je belgická justice citlivá a v minulosti hledané osoby pro tento důvod odmítala vydat.
Španělsko ale může využít takzvaného evropského zatykače, který podle norem Evropské unie garantuje stíhaným osobám veškerá práva na spravedlivý soud. To by Bruselu mohlo stačit, vydání ale rozhodně neproběhne rychle.
Puigdemont je nyní v Bruselu s pěti členy svého kabinetu, který minulý týden ústřední vláda v Madridu odvolala. Zbytek katalánské vlády je v Barceloně.
Puigdemontův kabinet v pátek kvůli jeho snahám o nezávislost Katalánska Madrid odvolal a rozpustil také parlament této autonomní oblasti. Poprvé v demokratické historii země tak převzala španělská vláda přímou správu nad autonomním regionem. Důvodem byla mimo jiné právě rezoluce o nezávislosti, kterou přijal katalánský parlament.
(pel)