EU uplatí Afriku desítkami miliard korun za to, že nebude do Evropy posílat tolik běženců.

Migrace z Afriky sice klesla, ale Evropskou unii to stálo spoustu peněz. Evropa uplatí Afriku 84 miliardami korun, aby se postarala o uprchlíky. Evropské úřady platí africkým pašerákům za to, aby nelegálně nepřeváděli běžence. Řešení je však jen dočasné, dokud se tok financí nevyčerpá.

Kritikové varují, že Evropská unie se vůbec nesnažila vyřešit migraci, ale jen svoje problémy zapečetila v Africe. Zatímco italské úřady si můžou oddychnout, že k jejím břehům připlouvá méně a méně lidí, situace v severoafrických táborech se mezitím rapidně zhoršuje.

Unijní státy budou platit Africe za to, že nebude do Evropy posílat uprchlíky. Chtějí tak docílit snížení migračních tlaků a zajistit plnou kontrolu vnějších hranic.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker už dříve připomněl, že ve svěřeneckém fondu pro Afriku by mělo být 3,1 miliardy eur (skoro 84 miliard korun).

Členské státy zatím upsaly 175 milionů (asi 4,7 miliardy korun), to zjevně nestačí,“ poznamenal.

Pokud je podle Junckera cílem daleko vyšší angažmá EU především v severní Africe, je třeba potřebné prostředky výrazně navýšit.

Poslední zprávy ale naznačují, že fondy na podporu Afriky a Turecka se pomalu vyčerpávají. Až tam nezbudou žádné peníze, vše se vrátí do původních kolejí. Odborníci varují předtím, že zatímco Evropa zdánlivě přelepila svůj migrační problém, problém teď narůstá v Africe a dřív nebo později se přemění v katastrofu.

Kromě vytvoření celkového fondu pro Afriku podepsala EU oddělené smlouvy s pěti dalšími africkými zeměmi – Nigerem, Nigérií, Etiopií, Senegalem a Mali. Dohoda má mimo jiné zahrnovat rozvojovou i humanitární pomoc a obchod výměnou za to, že udrží uprchlíky na svém území a nepustí je do Evropy.

(pel)