Španělský soud nechal rozpustit zasedání katalánského parlamentu, aby zabránil jeho hlasování o nezávislosti autonomní oblasti na Španělsku. Pokud přesto regionální poslanci zasednou a nezávislost odhlasují, poruší tím podle soudu španělskou ústavu a zároveň přijdou o svá poslanecká práva. Vystaví se tak i hrozbě trestního stíhání. Katalánský premiér Carles Puigdemont se však případného zatčení nebojí.
Ústavní soud podpořil požadavek katalánské Socialistické strany, která je proti odtržení Katalánska od Španělska. Ve svém verdiktu uvedl, že umožnit parlamentu sejít se a vyhlásit nezávislost, by bylo porušením práv poslanců socialistické strany.
Předseda katalánské regionální vlády Carles Puigdemont chtěl poslancům představit konečné výsledky nedělního referenda, ve kterém 90 procent zúčastněných katalánských voličů hlasovalo pro nezávislost.
Volební účast ale podle dosavadních informací jen mírně překročila 40 procent a samotné referendum, které provázely zmatky kvůli tvrdému zásahu policie na některých místech, nesplňovalo podle všeobecných norem požadavky na tajné a nezávislé hlasování.
„Musím reprezentovat všechny katalánské občany. V neděli jsme za těch nejsložitějších podmínek uspořádali referendum, a ukázali jsme, kdo jsme. Musíme aplikovat výsledky referenda. Musíme předložit výsledky referenda parlamentu,” uvedl.
Puidgemont nevyloučil, že by mohl být i zatčen, ale nebojí se toho.
Španělská vláda Puigdemontův postup považuje za „vydírání“ a katalánskému vůdci vzkázala, že dialog bude moci začít, jakmile se premiér vrátí mezi mantinely zákonů
Španělský premiér Mario Rajoy upozornil katalánskou regionální vládu, aby nezávislost nevyhlašovala. Varoval před eskalací situace.
„Je tady řešení? Ano je. Tím nejlepším by byl návrat k právu a co nejrychlejší potvrzení, že nebude jednostranné vyhlášení nezávislosti,“ řekl.
Odtržení by podle něj způsobilo ještě větší škody.
(pel)