Společnost AGPI, která provozuje vepřín v Letech u Písku, má EU vrátit dotaci 375 tisíc eur (10,35 miliónu korun). Tu podnik dostal na rekonstrukci výrobny vajec. Vláda letos schválila, že prostory vepřína odkoupí. Stát plánuje na místě vybudovat památkový areál pro Romy. Daňoví poplatníci tak zaplatí nejen odkup vepřína od soukromé firmy, ale zřejmě zde ještě budou muset financovat stavbu památkového areálu, který bude připomínat romský holocaust.
Společnost AGPI má vrátit dotaci 375 tisíc eur (10,35 milionů korun), kterou získala od Evropské unie na rekonstrukci výrobny vajec ve Vrcovicích u Písku. Informaci uvedl iRozhlas.cz.
Evropské i české úřady jsou přesvědčeny, že AGPI v roce 2011 jen formálně převedla dvaapadesátiprocentní podíl ve své dceřiné společnosti AGPI Vajax na Jiřího Leskovce a Petra Lacinu.
Oběma bylo v té době méně než 40 let a AGPI Vajax od roku 1998 nevyvíjela žádnou činnost. Díky tomu splnila dvě z podmínek pro vyplacení dotace určené pro mladé a začínající zemědělce.
Obě firmy přitom nadále sídlí na stejné adrese v hlavním areálu AGPI ve Vrcovicích a mateřská AGPI uvádí na svých webových stránkách výrobnu vajec jako součást svého portfolia zemědělských podniků, uvedl rozhlas.
Společnost se odvolá
Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) zahájil své správní řízení o vrácení dotace už v roce 2015, tedy ještě před loňským doporučením Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), aby byly už vyplacené peníze vymáhány zpět.
Mluvčí OLAF Silvana Enculescu uvedla, že uzavřené vyšetřování se týkalo „výrobny vajec v jižních Čechách“.
Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova (EAFRD), z jehož rozpočtu většina podpory pocházela, také potvrdil, že bude chtít dotaci vrátit. Menší část dotace poskytlo přes SZIF ministerstvo zemědělství.
Podle místopředsedy představenstva AGPI Jana Čecha společnost v ničem nepochybila a dotaci získala oprávněně. Připomněl však, že Evropská unie v minulosti už jednou žádala vrácení peněz na tento projekt.
„My jsme se ale odvolali a toto rozhodnutí bylo zrušeno. Domnívám se, že teď to bude podobná situace,” řekl Čech.
Dodal, že OLAF se opírá o stejné argumenty, které už v minulosti orgány EU projektu vytýkaly.
„Proto si myslím, že to naše odvolání dopadne stejně a žádné peníze nebudeme muset vracet,” uvedl Čech.
Upozornil, že celý projekt několikrát kontroloval SZIF, který žádné pochybení nezjistil.
Vláda vybuduje areál na uctění Romů
Stát chce místo vepřína v Letech postavit památkový areál pro Romy. Daňoví poplatníci nejenže zaplatí odkup vepřína od soukromé firmy, ale zřejmě zde ještě budou muset financovat stavbu památkového areálu, který bude připomínat romský holocaust. Záměr na stavbu památkového areálu v Letech oznámil v srpnu ministr kultury Daniel Hermann (KDU-ČSL).
Stát po odkoupení vepřína a následném ukončení provozu celý objekt zboří. K odstranění velkovýkrmny vepřů v Letech má dojít na jaře roku 2018. Poté bude následovat archeologický průzkum a následně i výstavba památníku.
Herman jako příklad možné podoby budoucího památkového areálu v Letech zmínil například památník v Terezíně nebo Dachau.
Politici dlouhodobě považují za nevhodné, aby stál vepřín na místě, kde byl dříve romský koncentrační tábor.
Ten byl zprovozněn v srpnu 1940 jako takzvaný kárný pracovní tábor. V lednu 1942 se tento ještě s táborem v Kunštátu změnily na sběrné a v srpnu téhož roku byly v obou místech zřízeny koncentrační tábory.
V táboře v Letech bylo zadržováno celkem 1308 Romů, z nichž 327 v táboře zahynulo a více než 500 bylo převezeno do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Podle odhadů bylo nacisty zavražděno 90 procent českých Romů.
(pel)