Migranti tvrdí, že se v Evropě cítí jako vězni a rukojmí. Většina běženců v Řecku si stěžuje na mizerné životní podmínky a chudobu. Na některých místech podle migrantů údajně porušují i základní lidská práva. V řeckých uprchlický táborech nyní žije více než 60 tisíc běženců z Blízkého východu. Situaci zhoršují i každodenní příjezdy dalších migrantů, kteří jsou umístěni do přeplněných zařízeních.
Běženci si stěžují hlavně na špatné podmínky uvnitř zadržovacího „střediska před odbavením“, kde jsou drženi uprchlíci, u nichž se očekává, že budou deportováni.
„Ani jednou jsem nezažil, že by někdo respektoval moje práva,“ uvedl běženec z Íránu.
Údajně je nucen žít v hrozných podmínkách v táborech a čelí diskriminaci ze strany místních a policie, nemůže si ani najít práci kvůli statusu uprchlíka.
Na ostrov Lesbos připlul i se svým bratrem před rokem. Zatímco jemu azyl poskytli okamžitě, bratrovu žádost čeká přezkoumání. Nesmí proto opustit ostrov, ale bratři se nechtějí oddělit.
„Chovají se k nám jako k vězňům,“ popsal bývalý politický aktivista, který Írán opustil poté, co byl několik měsíců vězněný za smyšlené zločiny.
Situaci zhoršují noví příchozí běženci
Egyptský uprchlík Mirwaf Mansour začal sám sebe řezat, aby se dostal ven z detence. Tam byl držen po dobu 30 dnů po příjezdu do tábora Moria v listopadu 2016.
Mluvčí Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v Řecku Boris Čechirkov řekl serveru The Independent, že slyšel o uprchlících, kteří se ve vazbě pokoušeli o sebepoškozování.
„Někteří lidé, kteří čekali na deportaci, řekli UNHCR, že se uchýlili k sebepoškozování v naději, že budou propuštěni,“ přiznal Čechirkov.
Situaci v táboře zhoršuje i každodenní příjezd dalších migrantů, kteří jsou umístění do přeplněných zařízení.
Podle organizace Save the children se v táborech navíc šíří infekce a rozmnožují krysy.
„Ti lidi nemají žádný termín, neví, jak dlouho na ostrově zůstanou, rodiny se dětmi nemají přístup k potravinám a čisté vodě,“ uvedla organizace.
Přeplněnost v táborech vede k šíření zločinů jako je násilí, znásilnění, prodej drog nebo novodobé otroctví. Řecká vláda mezitím řeší, že znovu stoupá počet příchozích žadatelů o azyl. Denně připluje kolem 200 migrantů. Od srpna tak dorazilo více než 6000 nových uprchlíků.
(pel)