Po uzavření libyjské cesty uprchlíci nacházejí alternativní cesty, jak se dostat do Evropy.

Uprchlíci hledají nové alternativní trasy, jak se dostat do Evropy. Stále více migrantů se po uzavření libyjské cesty pokouší dostat z Maroka do Španělska nebo podniká nebezpečný průplav přes Černé moře z Turecka do Rumunska. V letošním roce na španělské pobřeží připlulo více než 19 tisíc migrantů, v loňském roce to bylo asi 9100 lidí.

„Tyto proudy nesestávají nezbytně ze stejných lidí, ale ukazují, že migrační cesty a proudy se neustále mění,“ uvedla Elizabeth Collettová, ředitelka think tanku Migration Policy Institute Europe.

Uzavření cest z Libye vedlo k prudkému poklesu počtu migrantů cestujících do Evropy. Z 22 155 lidí v červnu číslo kleslo na 2887 v srpnu.

Ale ani samotné omezení cest nepomohlo. Uprchlíci, kteří by jinak cestovali přes Libyi, se rozhodli využít jiné, často nebezpečnější cesty.

Colletová upozornila, že základy migrace, tj. celá řada konfliktů v Africe, se nezměnily a stále pokračují.

Zatímco do Itálie jezdí lidé ze subsaharské Afriky, do Španělska většinou putují lidé z Maroka. V letošním roce na španělské pobřeží připlulo více než 19 tisíc migrantů, v loňském roce to bylo asi 9100 lidí.

Pašeráci zkoušejí nové způsoby, jak přepravit své „klienty“ do Evropy. Letos v Rumunsku přistálo šest lodí poté, co vyrazilo z Turecka a přepravilo celkem 572 lidí. Podle hraničních úředníků však pašeráci takto zřejmě testují zranitelná místa evropského hraničního systému.

(pel)