Španělská policie násilím včetně střelby do voličů znemožňovala Kataláncům hlasovat v demokratickém referendu o nezávislosti. Vláda členského státu EU označila hlasování za ilegální a masivním nasazením policejních těžkooděnců se snaží referendu o nezávislosti Katalánska zabránit. Zraněno bylo více než 760 obyvatel. Referendum však přesto proběhlo a probíhá sčítání odevzdaných hlasů.
Občané Katalánska již od brzkých ranních hodin vytvářeli fronty u míst, která sloužily jako volební místnosti. Řadu škol určených ke konání referenda obsadily celé rodiny a také dobrovolníci, aby policii zabránili v naplnění soudního rozhodnutí.
Centrální madridská vláda poslala do oblasti policejní posily, aby referendum zmařily.
Z přístavu v Barceloně vyrazila do ulic hlavního města Katalánska zhruba stovka policejních dodávek plných těžkooděnců. Ti pak ve volebních místnostech nebo před nimi tvrdě zasahovali proti katalánským voličům a neštítili se ani násilí vůči seniorům.
U mnoha volebních místností došlo k tvrdým násilným střetům voličů s protidemokratickými policejními silami řízenými centrální španělskou vládou. Policie v několika případech zabavila volební urny.
Policie střílí do voličů
V Barceloně střílí madridskou vládou řízená policie proti zastáncům referenda gumové projektily. Pomocí vozů také rozrážela kovové bariéry. V důsledku zásahů španělské policie, která se marně snažila zabránit referendu, bylo zraněno více než 760 Katalánců.
Voličům se i navzdory masivní restriktivní akci policie podařil velkou část hlasovací lístků žádně odevzdat.
Španělská vicepremiérka Saénzová: Policie zasáhla v Katalánsku profesionálně, pevně a přiměřeně. Cílem nebyli samotní voliči, ale materiál určený k zajištění hlasování.
Katalánská vláda ujistila občany, že v referendu o nezávislosti mohou hlasovat v jakékoli volební místnosti, pokud ty jejich budou zavřené.
Již v sobotu policisté zablokovali přes polovinu z více než 2 300 škol, jejichž třídy měly sloužit jako volební místnosti. Několik desítek škol naopak obsadili občanští aktivisté usilující o uspořádání referenda.
Podle průzkumů podporuje nezávislost kolem 40 procent Katalánců. Pro konání referenda se však vyslovila většina obyvatel Katalánska, ve kterém žije zhruba 7,5 milionu lidí.
Svobodní odsoudili španělskou vládu
Počínání španělské vlády v Katalánsku kritizovali Svobodní.
„Svobodné hlasování patří k pilířům demokratické společnosti. Strach z výsledků voleb a znemožnění hlasování je vlastností totality a diktatury. Stává se jí dnes Španělsko?,“ uvedla strana v prohlášení.
„Je opovrženíhodné bránit lidem svobodně hlasovat, je opovrženíhodné nasadit proti lidem policejní síly, je opovrženíhodné ze strachu z výsledku referenda střílet do občanů.“
„Je věcí Katalánců, zda chtějí, či nechtějí samostatnost. Věcí nás všech ostatních, bez ohledu na to, zda podporujeme jednotné Španělsko, nebo samostatné Katalánsko, je odsoudit totalitní praktiky. Svobodní odsuzují násilí na Kataláncích a vyjadřují podporu lidem, kteří jen chtějí projevit svou svobodnou vůli a hlasovat,“ prohlásili Svobodní.
(sfr)