Do Itálie v loňském roce přicházeli v drtivé míře ekonomičtí migranti. Ti tvořili plných 95 procent všech běženců. Přicházeli hlavně z Afriky a také z Asie. Z válkou zmítané Sýrie dorazila do Itálie pouhá tisícovka utečenců. Prokázala to nejnovější data Eurostatu.
Ze statistiky Eurostatu vyplývá, že v 95 % se nejedná o uprchlíky, ale o ekonomické migranty z Afriky a Asie.
Z celkových 123 tisíc uprchlíků, kteří v roce 2016 žádali v Itálii azyl, bylo pouze 1380 běženců ze Sýrie. Dalších 2850 lidí bylo z Afghánistánu a ze Somálska pak 2395.
Zbývající migranti pocházeli z bezpečných zemí.
Status uprchlíka v loňském roce dostalo z celkového počtu 123 370 přistěhovalců do Itálie pouze 4800 žadatelů (5,3 %).
Za uprchlíky bylo vyhodnoceno 92,8 % Syřanů (o azyl žádalo zmíněných 1380), ale jenom 2,8 % Nigerijců. Nejvíce žádostí o azyl přitom bylo právě od Nigerijců – celkem 26 975.
Nejúspěšnější žadatelé pocházeli z Eritreji, kde byl podíl úspěšných žadatelů 44,8 %.
Následoval Irák, kde z celkových 1540 žadatelů získalo status uprchlíka 225 (24,4%).
Celkem 380 Afghánců získalo status uprchlíka (9,2%).
Stejná je situace za 1. pololetí letošního roku.
Situaci ve velkém využívají pašeráci lidí
Libye se doposud nevzpamatovala z chaosu, který nastal po svržení režimu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Situaci ve velkém využívají pašeráci lidí.
Premiér libyjské vlády národní jednoty Faíz Sarrádž proto požádal Italy o pomoc s hlídkováním na moři. Misi schválil italský parlament a bezprostředně poté do libyjských vod vplula první loď Comandante Borsini.
Na její palubě je skupina expertů, kteří míří na námořní základnu nedaleko Tripolisu, kde by měli libyjskému námořnictvu a pobřežní stráži pomáhat ve snaze zastavit vlnu migrantů mířících přes Středozemní moře do Itálie.
To se ale nelíbí generálu Haftarovi. Ten v reakci na to nařídil námořním základnám ve čtyřech libyjských městech, aby „odehnala jakékoliv plavidlo, které vstoupí do teritoriálních vod bez svolení armády“.
Haftarova vláda uvedla, že Itálie chce vyvézt migrační krizi ze svého území do Libye a italské lodě narušují libyjskou suverenitu.
Případný návrat desítek tisíc migrantů by měl podle této vlády „nebezpečný dopad“ na libyjskou bezpečnost, hospodářství i společnost.
(pel, sfr)