Systém ministerstva pro místní rozvoj za 872 milionů korun, který má zlepšit čerpání evropských dotací, nefunguje. Systém „zamrzává“, je nestabilní a komplikovaný. Informoval o tom Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
Úřad dále zjistil, že pravidla upravující postup při rozdělování evropských dotací nejsou jednotná a vymahatelná a není stanoveno, kdo by měl na jejich dodržování dohlížet.
Kontrola NKÚ prověřovala, jakým způsobem ministerstvo vytvářelo v letech 2011 až 2016 jednotné metodické prostředí. To je soubor pravidel a postupů pro poskytovatele podpory z EU, které mají přispět ke zlepšení v nakládání s evropskými penězi, zvýšit transparentnost a snížit administrativní zátěž spojenou se získáním podpory.
Nástrojem pro aplikaci těchto pravidel je právě informační monitorovací systém MS2014+. Do srpna 2016 MMR vydalo na jednotné metodické prostředí 880 milionů korun, přičemž 872 milionů korun z těchto peněz zaplatilo za systém MS2014+.
„Ten se ukázal jako komplikovaný, a to například kvůli množství specifických a individuálních požadavků ze strany poskytovatelů podpory,“ uvedli kontroloři.
Kvůli své komplikovanosti má systém navíc i problémy se stabilitou, například od června 2015 do dubna 2016 vypadával v průměru jedenapůlkrát denně.
Systém má pomalou odezvu
Kontroloři se také setkali s častými chybovými hláškami, pomalými odezvami či zamrzáním systému. Z hlediska kvality informací pak monitorovací systém podle NKÚ neposkytoval vždy srovnatelné a spolehlivé údaje.
Podle mluvčího ministerstva pro místní rozvoj Viléma Frčka nemůže být systém jednoduchý ani levný už z podstaty věci, protože v něm pracuje přes 50 000 uživatelů a zpřístupňuje žadatelům přes 500 miliard korun.
Systém podle ministerstva nahradil tři rozdílné systémy z předchozího období a postupně do sebe absorboval jejich specifické funkce a potřeby žadatelů.
„Daní za zavedení jednotného prostředí, vyžadovaného Evropskou komisí, které NKÚ ve své zprávě kritizuje, byla nutnost akceptovat požadavky mnoha různých uživatelských přístupů a metod. To bohužel znásobilo i pravděpodobnost chyb. Za uplynulé dva roky se však řada problémů vyřešila a systém je dál průběžně vylepšován,“ uvedlo ministerstvo.
Mluvčí také upřesnil, že částka 872 milionů korun zahrnuje i výdaje na provoz, rozvoj a hardware, záložní pracoviště a čtyřletou podporu, zajištění licence a služby technického a bezpečnostního dohledu.
Problémy s financováním
Problematické je podle kontrolorů i financování tohoto systému. Ten totiž měla z 85 procent zaplatit právě Evropská unie.
Protože ale došlo k některým komplikacím, jako například „neuznání některých výdajů k proplacení či problémům se zadáváním veřejných zakázek“, zaplatila EU jen 57 procent. To se ale ještě může změnit. Záležet bude na tom, jak dopadne vyšetřování policie a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
Česká republika podle NKÚ na konci roku 2016 vyčerpala jen 3,6 procenta z celkových více než 600 miliard korun ze zdrojů Evropské unie, na které může ČR v období 2014 až 2020 dosáhnout. Problémovým faktorem, který úřad v této kontrole zjistil a který se negativně podepisuje na čerpání, je také dlouhý proces hodnocení a schvalování projektů.
„Ke konci roku 2016 trvalo schválení projektu v průměru 198 dní, přestože poskytovatel dotace měl rozhodnout ´bez zbytečného odkladu´,“ uvedli kontroloři.
(pel)