Němečtí vojáci měli připravovat teroristické útoky na vrcholné politiky. Vinu následně chtěli svést na migranty. Zaútočit chtěli například na ministra spravedlnosti Heika Maase nebo bývalého prezidenta Joachima Gaucka.
„Došlo by k útoku. K naplnění hororového scénáře. Na místě činu by se našla zbraň s otisky prstů. My bychom tyhle otisky zadali do systému a našli bychom shodu se syrským uprchlíkem,” prohlásila německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová.
Německá policie zadržela dva vojáky, které podezírá z přípravy teroristických útoků a spolupráce s již dříve zadrženým příslušníkem Bundeswehru.
První podezřelý – nadporučík Franco A. – se v prosinci 2015 v hesenském Giessenu zaregistroval jako syrský uprchlík a plánoval xenofobně motivovaný teroristický útok.
Druhý zadržený Maximilian T. by měl být podle vyšetřovatelů Frankův komplic. Vyšetřovatelé u něj našli seznam potenciálních obětí, mezi nimiž měli být i vrcholní politici. Jmenovitě ministr spravedlnosti Heiko Maas a bývalý prezident Spolkové republiky Joachim Gauck. Útoky chtěli přívrženci krajní pravice podle vyšetřovatelů svést na migranty.
Skandál silně otřásl německou armádou. Ukázalo se totiž, že nadřízení Franka A. už od roku 2014 věděli o jeho extremistických názorech. Na francouzsko-německé základně ve francouzském Illkirchu, kde Franco A. sloužil, se navíc našly předměty oslavující nacistické jednotky. Kontrolou proto projdou všechny německé kasárny.
Ministryně obrany Ursula von der Leyenová vyzvala všechny, „od generálů po rekruty“, aby proces prověřování plně podpořili.
„Nejde o nic menšího než o pověst naší armády,“ řekla.
Německá média naznačují, že kolem Franka A. mohla existovat skupina až čtyř podobně smýšlejících vojáků. Mluvčí ministerstva obrany nedávno uvedl, že v současné době existuje podezření vůči 280 vojákům, že jsou pravicovými extremisty. Německá armáda má zhruba 177 000 členů. V letech 2012 až 2016 jich kvůli pravicovému radikalismu 18 muselo odejít.
(pel)