Kauza explozí ve Vrběticích má podivnou soudní dohru. Před soudem totiž nestanuli viníci explozí, ale skupina osob, která zcela prokazatelně nemá s výbuchy munice ve vrbětickém areálu vůbec nic společného.
Stát se chystá odsoudit skladníka a další lidi za to, že ve Vrběticích uskladnili munici, kterou ten stejný stát povolil dovézt do Česka ze sousedního Maďarska, kde byla tato munice legálně držena v majetku tamní státní armády…
Skuteční viníci série vrbětických explozí jsou v nedohlednu. Přesto se o munici z Vrbětic rozhořel spor téměř světových rozměrů. Předmětem soudu ovšem nejsou samotné exploze, nýbrž výklad mezinárodní smlouvy o minách. Zdá se to absurdní, ale několika lidem za tuto věc hrozí až 12 let vězení.
Iniciátorem „velkolepého odhalení“ byl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který přišel s obviněním, že dvě firmy ve vrbětickém areálu skladovaly nelegální miny.
Údajná nelegálnost min však byla státem zjištěna až po explozích. V době před explozemi stát jejich legálnost nerozporoval, nezpochybňoval. Naopak, tentýž stát, respektive jeho úředníci tyto miny zcela legálně schválili pro dovoz do Česka.
Licenční správa českého Ministerstva průmyslu a obchodu přitom při dovozu dostala přesný seznam, toho, jaká munice a v jakém množství se do ČR dováží. V seznamu byly dovážené miny uvedeny „černé na bílém“ do posledního kusu. Tentýž úřad věděl, že miny budou uskladněny ve Vrběticích.
Poté, co v areálu došlo k výbuchům (úplně jiné munice, než o kterou jde v soudním případu), zasáhl v areálu ÚOOZ a „vítězoslavně“ zabavil tyto státem schválené miny.
Následně ovšem státní zástupce dovodil, že miny nejsou legální, neboť prý nejsou v souladu s Ottavskou úmluvou. Ta ale nezakazuje všechny miny, ale jen jejich určitý druh. Úmluva ovšem nespecifikuje, který typ je či není s úmluvou v souladu, tedy které konkrétní miny jsou či nejsou zakázané.
Přesto stát pohnal k soudu skladníka (a další osoby) jedné z firem za to, že nevěděl, jak přesně tuto složitou mezinárodní smlouvu interpretovat. I když to před tím nevěděli ani kompetentní státní úředníci.
Uvedená mezinárodní úmluva vznikla za účelem potírání organizovaného, tedy utajeného zločinu. V Česku však k žádnému pašování nedošlo: stát o dovážených minách věděl vše. Považovat dovoz zboží, který výslovně schválila státní moc, za pokus o organizovaný zločin, to zavání značným nedorozuměním. Copak stát sám sebe považuje za organizovaného zločince?
Obviněná firma přitom miny nakupovala v tendru od maďarské státní armády v balíku mnoha dalších bojových prostředků. Samotné miny byly jen zanedbatelnou součástí celého obchodu. Dá se tedy říci, že s těmito minami neměla vůbec žádné úmysly, natož nekalé. Pouze je potřebovala uskladnit.
Pokud lze tohle v Česku považovat za organizovaný zločin, tak pak už stát může účelově označit za zločin téměř cokoliv, co se mu zrovna hodí.
Budiž znovu uvedeno: výbuchy v areálu nijak nesouvisely s těmi minami, které jsou předmětem soudního sporu – ty byly uskladněny tak, že explodovat ani nemohly.
Do doby, než došlo ve Vrběticích k explozím, přitom neexistoval jediný veřejný dokument, který by naznačoval, že by uvedené a soudem posuzované miny měly být řazeny k zakázané munici.
Výklady o nesouladu s mezinárodní úmluvou se objevily teprve poté, kdy státní mašinerie miny zabavila a rozhodla se hnát miny k soudu…
Tento příklad jednoznačně ukazuje na systémové chyby celého vyšetřovacího systému (nelze zatím tvrdit, že soudního: soud ve věci zatím nerozhodl).
Systém fakticky obviňuje některé občany ze spáchání trestného činu a žene je za to před soud, i když je úplně jasné, že nikdo z obžalovaných se ani nemohl domnívat, že by konal v rozporu se zákonem.
Z logiky věci plyne, že pokud dá státní úředník na dovoz nějakého zboží do země souhlasné razítko, považuje dovozce, tedy obchodník, takové rozhodnutí za jednoznačné a „svaté“.
Souzeni jsou přitom právě tito obchodníci a skladník, nikoliv úředníci…
Bude proto nadmíru užitečné sledovat, jak se celá mašinerie a soudní systém s případem vypořádá: zda zvítězí spravedlnost nebo snaha o nalezení obětního beránka.