
Ceny bytů v Praze překonávají historické rekordy. Prodejní ceny dosáhla 160 tisíc Kč za m2. (Ilustrační foto).
Ceny nových bytů v Praze zaznamenávají začátkem roku další pozvolný růst. Průměrná nabídková cena nových bytů dosáhla 167.947 Kč/m², což je meziročně o 10 % více. Prodejní ceny meziročně vzrostly dokonce o 12,5 % na 159.778 Kč/m² a v obou případech se tak jedná o nová historická maxima.
Vyplynuloto to z aktuální tržní analýzy developerských společností Trigema, Central Group a Skanska Residential.
Uvedený cenový trend podle analýzy „pravděpodobně přetrvá“ i kvůli pokračujícím problémům s implementací nového stavebního zákona a zpožděné digitalizaci povolovacích procesů, které stále neumožňují vznik dostatečné nabídky.
Nejvíce nových bytů se aktuálně prodává v městských obvodech Praha 4, 5, 9 a 10. Nejnižší průměrné ceny jsou v Praze 9 a pohybují se mírně nad 147 tisíci Kč za metr čtvereční.
Naopak nejvyšší ceny si nadále drží centrum města – Praha 1 a 2 společně s Prahou 7, kde průměrná cena přesahuje 200 tisíc Kč/m². Největší zájem je o menší byty, konkrétně dispozice 1+kk a 2+kk, které dohromady tvoří již více než tři čtvrtiny všech prodejů.
„Problémem nedostupnosti bydlení je zdlouhavé povolování staveb, a právě tam by měl stát napřít všechny síly. Pokud by se stavělo více a rychleji, dostupnost bydlení by se výrazně zlepšila,“ uvedl Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema.
„Vzhledem k přetrvávajícímu výraznému převisu poptávky proto i letos očekávám růst cen nových nemovitostí v rozmezí 5 až 10 procent, což se pak zprostředkovaně promítne také do cen nájmů.,“ doplnil.
Nabídka nových bytů na pražském trhu nedokáže držet tempo s rostoucí poptávkou a oproti konci loňského roku klesla o více než 6 % na 5.350 jednotek, vyplynulo z analýzy.
Dochází k vyčerpání zásoby dříve povolených projektů a nové se kvůli problémům s povolováním nedaří v dostatečném počtu uvádět na trh. Podle dat Českého statistického úřadu se za posledních 20 let ani jednou nepodařilo povolit potřebných alespoň 10.000 bytů za rok a bytový deficit tak neustále roste.
„Přestože se do nabídky kvartálně dostává více nových bytů než v minulých letech, zejména díky silné poptávce, která motivuje developery uvádět na trh co nejvíce projektů a zásobě předpřipravených projektů z období odložené poptávky v letech 2022 a 2023, stále to nestačí na uspokojení enormního zájmu a naplnění dlouhodobých potřeb rozvoje hlavního města.“
„Nabídka kolem pěti a půl tisíce nových bytů stagnuje už poslední dva roky a pokud bude silná poptávka nadále pokračovat a nebude docházet ke zrychlení povolovacích procesů, může na trhu vznikat ještě větší deficit a dostupnost nového bydlení se může dále zhoršovat,“ podotkl Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Residential.
Prodalo se přes 2.500 nových bytů
Zájem o nové byty v Praze zůstává mimořádně vysoký i v letošním roce. Prodeje pokračují ve vzestupném trendu a dosahují druhého nejvyššího výsledku v historii sledování trhu, zatímco nabídka volných bytů na trhu postupně klesá.
Rezidenční trh v metropoli tak čelí úbytku dostupných nemovitostí, a to se společně s dalšími faktory odráží i na dalším růstu cen, vyplynulo dále z analýzy.
Enormní zájem o koupi nových bytů v hlavním městě pokračuje. V prvním čtvrtletí letošního roku se prodalo 2.550 bytových jednotek, což je o téměř 60 % více než ve stejném období loňského roku a jedná se o vůbec prodejně nejúspěšnější první čtvrtletí za posledních více než 15 let.
Vyšší zájem ze strany kupců byl dosud zaznamenán pouze v rekordním druhém čtvrtletí roku 2021, kdy se prodalo 2.650 nových bytů.
Za rostoucím zájmem o nové bydlení stojí mimo jiné pokles úrokových sazeb u hypoték. Zatímco loni touto dobou se sazby nových úvěrů pohybovaly okolo 5,2 procent, letos klesly pod 4,7 %.
Hypoteční trh od minulého roku zaznamenává výrazné oživení a letos v březnu poskytly banky a stavební spořitelny úvěry za téměř 33 miliard korun, tedy o 29 % více než v únoru a o 80 % více než ve stejném měsíci loňského roku.
K vyšší poptávce přispívá i zlepšení ekonomické situace v tuzemsku. Do budoucna ale může situaci ovlivnit nejistý vývoj v mezinárodním obchodě, zejména kvůli nejasné celní politice USA a kolísání akciových trhů. Nemovitosti jsou dlouhodobě považovány za jednu z nejstabilnějších investic a v době geopolitické nejistoty jejich role jako bezpečného přístavu ještě sílí.
„Bytový trh v Praze zaznamenal prodejně nejúspěšnější začátek nového roku za posledních minimálně 15 let. Poptávku přiživují klesající sazby hypoték i obava z dalšího růstu cen bytů. A očekáváme, že vzhledem k turbulencím na akciových trzích poroste zájem o nemovitosti i ze strany investorů. Celkem by se letos v Praze mohlo prodat přes 8 tisíc nových bytů, což by byl absolutní rekord,“ zdůraznil Dušan Kunovský, předseda představenstva Central Group. (sfr)