
Společnosti Retia a Axon Vision navázaly strategické partnerství v oblasti elektronických systémů pro vojenská pancéřovaná vozidla. (Ilustrační foto).
Pardubická společnost Retia uzavřela strategický partnerský vztah s izraelskou firmou Axon Vision, který představuje první krok v širší spolupráci zaměřené nejen na implementaci moderních elektronických systémů do vojenských pancéřovaných vozidel vyráběných v České republice, ale také v rámci hledání dalších obchodních příležitostí v Evropě i jinde.
Retia mimo jiné v této oblasti úzce spolupracuje se společností Tatra Defence Vehicle (TDV) z Kopřivnice, která vyrábí různé typy pancéřovaných a speciálních vozidel, včetně nejnovějšího typu Pandur 8×8 EVO.
V rámci nové spolupráce firma Retia pro projekt Pandur 8×8 EVO vybrala systém situačního povědomí EdgeSA založený na umělé inteligenci právě z portfolia společnosti Axon Vision, a to za účelem zvýšení schopností tohoto nového bojového vozidla, které firma TDV nabízí jak české armádě jako náhradu za starší kolová obrněná vozidla, tak i dalším potenciálním zákazníkům na vybraných trzích.
Tato strategická dohoda je výsledkem výběrového procesu, během něhož technologie Axon Vision v podobě systému EdgeSA prokázala nadstandardní výkonnost ve všech ohledech. Společnost Retia bude na základě uzavřeného partnerství tuto technologii na vybraných trzích nabízet pod označením SAAV (Situational Awareness for Armored Vehicles), přičemž bude zahrnovat nejen samotný systém EdgeSA, ale i integrační prvky nezbytné pro různé typy pancéřovaných vozidel.
„V rámci našich projektů, které realizujeme ve spolupráci s dalšími firmami ze skupiny CSG, vytváříme pro naše zákazníky produkty, které splňují nejvyšší standardy. K tomu potřebujeme spolehlivé a špičkové partnery s high-tech produkty. Proto jsme se rozhodli pro projekt vývoje a výroby vozidel Pandur 8×8 EVO navázat spolupráci se společností Axon Vision,“ uvedl Jan Mikulecký, generální ředitel společnosti Retia.
Systém situačního povědomí EdgeSA, založený na technologii umělé inteligence od firmy Axon Vision, umožňuje osádkám pancéřovaných vozidel lépe vnímat celkové dění na bojišti, vyhodnocovat bojové situace a zároveň poskytuje včasné varování před hrozbami.
Tento systém všechna potřebná data a informace poskytuje osádce na příslušných zobrazovacích a indikačních prvcích uvnitř vozidla, díky tomu mohou zůstávat všichni její členové po celou dobu bojové činnosti chráněni pancéřováním vozidla či systémy aktivní nebo pasivní ochrany, kterými je vozidlo vybaveno. Slučováním dat z více senzorů v reálném čase systém EdgeSA snižuje kognitivní zátěž velitele a jednotlivých členů osádky, automatizuje detekci cílů a optimalizuje rozhodování na bojišti.
Strategická dohoda je nejen začátkem dlouhodobé spolupráce mezi společnostmi Axon Vision a Retia, ale je také klíčovým krokem pro možné budoucí projekty modernizací evropských flotil pancéřovaných vozidel. I když se spolupráce zpočátku zaměří na projekt rodiny vozidel Pandur 8×8, otevírá cestu pro integraci EdgeSA do dalších platforem, jako je například nejnovější vozidlo TADEAS 6×6 rovněž vyvinuté a vyráběné společností TDV.
„TDV už od svého založení spolupracuje s několika izraelskými firmami, což nám umožňuje nabízet zákazníkům výkonná a efektivní obrněná vozidla. Potřebujeme pro ně kvalitní elektronické systémy a software, aby mohla fungovat podle potřeb uživatelů – a to platí i pro naše nejnovější vozidla Pandur 8×8 EVO a TADEAS 6×6. Věříme tedy, že naše spolupráce se společnostmi Axon Vision a Retia nám pomůže s těmito novými vozidly uspět u těch nejnáročnějších zákazníků, jako je například česká armáda, ale i u dalších v zahraničí,“ vysvětlil generální ředitel TDV Tomáš Mohapl.
„Naše technologie situačního povědomí založená na umělé inteligenci redefinuje nasazení pancéřovaných vozidel a přináší v reálném čase operační informace, které maximalizují jejich schopnost přežití na bojišti a také efektivitu nasazení během mise,“ uvedl brigádní generál ve výslužbě Roy Riftin, generální ředitel Axon Vision.
„Spolupráce naší společnosti s Retií podtrhuje rozšiřující se působení Axon Vision na evropském obranném trhu a posiluje naši roli integrátora obranných řešení založených na umělé inteligenci,“ dodal.
Řešení Axon Vision založená na umělé inteligenci jsou modulární a nezávislá na konkrétní vozidlové platformě, takže je lze jednoduše integrovat jak do starších, tak do nových vojenských vozidel. Díky propojení lidských operátorů a umělé inteligence přinášejí systémy z dílny Axon Vision rychlejší a přesnější reakce osádek vozidel na bojišti. Tyto systémy jsou již nasazovány u zákazníků po celém světě jak u osádkových, tak u bezosádkových pozemních, vzdušných i námořních platforem.
O skupině Czechoslovak Group
Globální průmyslově-technologická skupina CSG je vlastněna českým podnikatelem Michalem Strnadem. Dodává technologie do celého světa, které pomáhají zajistit bezpečnější a stabilnější budoucnost. Zaměřuje se na vývoj a výrobu strategicky důležitých produktů, systémů a technologií v oblasti obrany, letectví, automobilového průmyslu a dalších odvětví. S klíčovými výrobními závody v České republice, na Slovensku, ve Španělsku, Itálii, Indii, Velké Británii a USA exportuje CSG své produkty po celém světě. Skupina neustále investuje do rozvoje svých společností a zároveň rozšiřuje své hlavní podnikatelské aktivity. Mezi její klíčové společnosti patří český výrobce automobilů Tatra Trucks, slovenský výrobce dělostřelecké munice MSM Group, americký výrobce munice malého kalibru The Kinetic Group, český výrobce radarů Eldis či výrobci pozemní vojenské techniky Tatra Defence a Excalibur Army. CSG zaměstnává přes 14 000 zaměstnanců napříč svými integrovanými a přidruženými společnostmi. Tržby CSG, po započítání The Kinetic Group za celý rok 2024, dosáhly 5,2 miliardy EUR. Konsolidované tržby skupiny činily 4 miliardy EUR.
O společnosti Retia
Retia byla založena v roce 1993, skupina Czechoslovak Group nad ní získala plnou kontrolu v roce 2016. Retia vyvíjí, vyrábí a modernizuje radary, protiletadlové raketové systémy, velitelské a řídicí systémy, záznamová zařízení, UWB lokalizační zařízení a komunikační systémy. Tyto systémy jsou dodávány Armádě České republiky, ozbrojeným silám spojeneckých států NATO, přímo Severoatlantické alianci a dalším vojenským i civilním zákazníkům jak v Česku, tak ve více než 40 zemích světa.
O společnosti Axon Vision
Axon Vision je přední poskytovatel řešení situačního povědomí a podpory rozhodování založených na umělé inteligenci pro obranné a bezpečnostní aplikace. Specializuje se na slučování senzorových dat v reálném čase, detekci hrozeb pomocí umělé inteligence a pokročilou analytiku bojiště. Axon Vision vybavuje armády nástroji potřebnými k ovládnutí moderního bojiště. Společnost spolupracuje s globálními výrobci obranné techniky a aktivně se podílí na integračních projektech umělé inteligence s předními armádami a obrannými agenturami po celém světě. (sfr)