Šéfka EK Leyenová dojednává přátelství s Čínou. Peking chce chránit volný obchod.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová telefonicky dojednávala spolupráci s čínským premiérem Li Čchiangem. Jednali o nebezpečí celní války ve chvíli, kdy USA zavádějí vysoká cla na většinu zemí světa. Čína po telefonické rozhovoru s šéfkou EK oznámila, že chce s EU posilovat spolupráci.

Leyenová označila rozhovor s čínským premiérem za „konstruktivní“.

Telefonický rozhovor obou státníků proběhzl ještě předtím, než USA oznámily, že od středy na Čínu uvalil plošná cla v celkové minimální výši 104 procenta.

„Čína a EU, jakožto silní zastánci ekonomické globalizace a liberalizace obchodu, jakož i oddaní obhájci a zastánci Světové obchodní organizace (WTO), by měly zlepšit komunikaci a koordinaci, rozšířit vzájemnou otevřenost, společně chránit volný a otevřený obchod a investice a udržovat stabilní a hladké fungování globálních průmyslových a dodavatelských řetězců, aby obě strany a světová ekonomika přinesly více stability a jistoty,“ deklarovalo oficiálně čínské ministerstvo zahraničí po telefonátu šéfky EK a čínského premiéra.

„Čína bude nadále neochvějně rozšiřovat otevírání, posilovat spolupráci a sdílet rozvojové příležitosti se zeměmi EU a dalšími zeměmi světa,“ dodalo čínské ministerstvo.

„USA nedávno pod různými záminkami oznámily nevybíravá cla na všechny své obchodní partnery, včetně Číny a EU, což je typický případ unilateralismu, protekcionismu a ekonomické šikany,“ doplnila dále čínská strana.

Čína: „Čína a EU, jakožto silní zastánci ekonomické globalizace a liberalizace obchodu, jakož i oddaní obhájci a zastánci Světové obchodní organizace (WTO), by měly zlepšit komunikaci a koordinaci, rozšířit vzájemnou otevřenost, společně chránit volný a otevřený obchod a investice a udržovat stabilní a hladké fungování globálních průmyslových a dodavatelských řetězců, aby obě strany a světová ekonomika přinesly více stability a jistoty.“

Von der Leyenová v rozhovoru s čínským premiérem uvedla, že Evropa a Čína jako dva z největších trhů světa mají zodpovědnost za podporu svobodného, spravedlivého a stabilního obchodního systému. Apelovala také na další vyjednávání ve snaze vyhnout se další eskalaci.

Šéfka EK také poukázala na roli Číny při řešení možného „přesměrování obchodu v důsledku cel, zejména v sektorech zasažených nadměrnou globální kapacitou“.

Šéfka EK a čínský premiér se dohodli na vytvoření mechanismu pro sledování a včasné řešení takových dopadů.

Americký prezident Donald Trump minulý týden oznámil zavedení vysokých cel na zboží prakticky ze všech zemí. Na Čínu se rozhodl uvalit 34procentní poplatek, což celkové clo na dovoz z Číny do USA zvýšilo na 54 procent.

Čína reagovala oznámením svého dodatečného 34procentního cla na veškerý dovoz ze Spojených států.

„Pokud USA budou trvat na tom, že půjdou svou vlastní cestou, Čína bude bojovat až do konce,“ varovalo čínské ministerstvo obchodu.

V pondělí šéf Bílého domu pohrozil, že pokud Peking toto ohlášené clo nezruší, uvalí na Čínu od středy další clo ve výši 50 procent. To se nestalo.

Následně Bílý dům oznámil, že na Čínu uvalí nová cla, která nově dosáhnou celkové výše 104 procenta.

Na EU zatím Trump uvalil minimální plošné clo ve výši 20 procent. Tento týden Trump vzkázal, že nabídka Evropské unie na nulová průmyslová cla a nulová cla na automobily americkému prezidentu Donaldu Trumpovi nevyhovuje.

V pondělí večer Trump oznámil, že pokud by EU chtěla dosáhnout celních úlev, musela by nakoupit od Spojených států energie v hodnotě 350 miliard dolarů (zhruba 8 bilionů Kč).

Čína zvýšila odvetné clo na zboží z USA na 84 procent

Čína od čtvrtka 10. března zvýší odvetné clo na dovoz ze Spojených států ze 34 na 84 procent. Oznámilo to čínské ministerstvo financí.

Reagovala tím na politiku USA, které uvalily na dovoz z Číny další přirážku ve výši 50 procent. S tím, že celkové clo na dovoz z Číny do USA od středy 9. března dosáhlo 104 procent.

Americký ministr financí Scott Bessent v reakci uvedl, že nová odveta Pekingu je nešťastná a Čína na ní prodělá.

„Číňané nechtějí vyjednávat, protože jsou nejhoršími provinilci v mezinárodním obchodním systému,“ konstatoval Bessent. (sfr)