Nezaměstnanost v České republice dosáhla v březnu letošního roku 4,3 procenta. To ve srovnání s únorem představuje snížení o 0,1 procentního bodu. Úřady práce registrovaly 322 140 uchazečů, což je zhruba o 4 tisíce méně než v únoru. Volných míst přibylo o 3700 na téměř 92 tisíc.
Informoval o tom Úřad práce ČR.
Loni v březnu činila míra nezaměstnanosti v Česku 3,9 procenta, práci si tehdy hledalo přibližně o 33 500 uchazečů méně než nyní.
V zaměstnanosti se již začínají projevovat sezonní práce například ve stavebnictví nebo službách.
„Sledujeme ale rozdíly napříč regiony a požadavky firem u volných míst se často nepotkávají s kvalifikací pracovníků, kteří hledají práci. Klíčem je rekvalifikace uchazečů i spolupráce se zaměstnavateli,“ uvedl generální ředitel ÚP ČR Daniel Krištof.
Nejvyšší nezaměstnanost byla v březnu v Ústeckém kraji, a to 6,6 procenta. V Moravskoslezském kraji to bylo 6 % a v Karlovarském kraji 5,3 %.
V Praze činila březnová míra nezaměstnanost 3 procenta, což je nejméně v ČR. Hlavní město však bylo jediným regionem, kde se nezaměstnanost meziměsíčně zvýšila.
Nejvíce míst nabízejí zaměstnavatelé v Praze, a to 23 480. Následuje Středočeský kraj s téměř 16 000 volnými pozicemi.
Zaměstnavatelé mají nejčastěji zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, o kuchaře, o obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, o montážní dělníky, o řidiče nákladních automobilů a tahačů nebo o uklízeče.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že zájem o rekvalifikace roste.
„Za první čtvrtletí tohoto roku prostřednictvím Úřadu práce ČR rekvalifikovalo téměř 15 tisíc klientů, kteří tak zlepšili svou pozici na trhu práce,“ zdůraznil.
Meziročně vzrostl v prvních třech měsících roku zájem o rekvalifikace o 68 procent. Téměř tři čtvrtiny volných pracovních míst jsou určené pro uchazeče se základním či nižším vzděláním, bezmála 70 procent míst je vhodných i pro cizince.
Na jedno volné pracovní místo aktuálně připadá v Česku v průměru zhruba 3,5 uchazeče o zaměstnání. (sfr)