Ruský prezident Putin požaduje na Ukrajině přechodnou vládu pod dohledem OSN. Jen tehdy by byl ochoten jednat s takovou vládou o míru na Ukrajině.

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl zřízení přechodné vlády na Ukrajině pod záštitou Organizace spojených národů (OSN), která by dohlížela na zemi až do uspořádání demokratických voleb. Putin uvedl, že tento krok by mohl otevřít cestu k mírovým jednáním a umožnit vznik „kompetentní vlády“, s níž by Rusko bylo ochotno uzavřít mírovou dohodu.

Jen taková dohoda by podle Ruska byla „uznávána po celém světě jako legitimní, spolehlivá a stabilní“.

Putin se tímto odvolává na historické příklady zapojení OSN do přechodné správy v regionech, jako je Východní Timor, Nová Guinea nebo části bývalé Jugoslávie.

Podle ruského prezidenta je technicky možné o této myšlence jednat nejen s OSN, ale také se Spojenými státy, evropskými zeměmi a dalšími partnery.

Ukrajina tento Putinův návrh tvrdě odmítla. Vedoucí kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak prohlásil, že „Rusko se snaží vykolejit cestu k míru tím, že pokračuje ve válce“.

Jermak tvrdí, že Moskva se opakovaně snaží zpochybnit legitimitu ukrajinské vlády a že jakákoli přechodná správa je pro Ukrajinu nepřijatelná.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj reagoval tím, že Ukrajina je ochotna jedna s jakýmkoliv ruským představitelem kromě Vladimira Putina.



Putinův návrh přišel záhy poté, co se v Paříži sešli lídři Velké Británie a Francie v rámci tzv. „koalice ochotných“, aby projednali zpřísnění tlaku na Rusko.

Britský premiér Keir Starmer obvinil Putina z „hraní her a získávání času“ a vyzval k jasnému termínu pro dosažení příměří. Starmer rovněž zdůraznil potřebu zesílení sankcí proti Moskvě a intenzivnější podpory mírového procesu.

Válka na Ukrajině však nadále pokračuje. Během noci ruská armáda podnikla útoky na města Dnipro, Nikopol, Pokrovsk a Marhaněckou oblast, kde podle místního gubernátora poškodila klíčovou infrastrukturu. Současně ruské ministerstvo obrany oznámilo, že sestřelilo 78 ukrajinských dronů.

Na Ukrajině v současnosti platí ústavou zakotvené stanné právo, které znemožňuje konání voleb. Ačkoli Zelenského funkční období již mělo skončit, volby nelze podle ukrajinské ústavy vyhlásit, dokud trvá válečný stav.

Prezident Zelenskyj slíbil, že volby uspořádá ihned po skončení konfliktu. (sfr)