Teplárna v Uherském Hradišti prošla kompletní modernizací. Modernizace teplárny v městské části Mařatice je podle provozovatele klíčovým krokem v přechodu na ekologičtější a udržitelnější zdroje energie v Uherském Hradišti.
Teplárna dlouhodobě slouží jako centrální zdroj tepla pro obytné i výrobní objekty například Aquapark Uherské Hradiště, Sportoviště města Uherské Hradiště, Tesco Stores ČR a.s., Základní škola UNESCO, Mateřská škola, Uherské Hradiště, Základní škola, Uherské Hradiště a další.
Do loňské topné sezóny 2023/2024 zajišťovaly výrobu tepla tři parní kotle typu Praga RK 8. Palivem kotlů bylo hnědé uhlí (hruboprach) o průměrné spotřebě 15.500 t/rok.
Na základě energetické koncepce státu teplárna ukončila spalování uhlí a přešla na zemní plyn, což je krok vedoucí k podstatnému snížení emisí a znečištění ovzduší.
Stavební práce na rekonstrukci teplárny Mařatice započaly již během probíhající topné sezóny v březnu 2024.
V rámci rekonstrukce byla provedena stavba středotlaké přípojky plynu a středotlaké regulační stanice plynu, následně výstavba kogenerační jednotky o elektrickém výkonu 999 kW, dále demontáž třech uhelných parních kotlů a jejich příslušenství.
Byly instalovány tři nové plynové parní kotle značky Bosch o výkonu 3 x 6 MW, včetně souvisejících technologií.
Centrální tepelný zdroj představuje významného dodavatele tepelné energie pro podstatnou část města Uherské Hradiště.
Podle firmy bylo za stavu neustále se zpřísňujících podmínek pro vypouštění emisí do ovzduší důležité se v dostatečném předstihu na tyto skutečnosti připravit a neohrozit do budoucna dodávku tepla pro jeho odběratele v Uherském Hradišti.
„Modernizace teplárny je klíčovým krokem ke zvýšení energetické účinnosti a snížení ekologické zátěže. Uherské Hradiště se tímto projektem přibližuje k dlouhodobě udržitelnému způsobu vytápění a zajištění energetické stability pro své obyvatele,“ uvedla teplárna. (sfr)