Tuzemští poslanci dostali lednový plat i bez platnosti zákona. Ale jen v loňské výši. (Ilustrační foto: redakční koláž).

Tuzemští poslanci dostali lednový plat v jeho loňské výši a to i bez platnosti příslušného zákona, který by odměňování ústavních činitelů upravoval. Kancelář Poslanecké sněmovny platy poslancům vyplatila na základě principu, že „za odvedenou práci náleží odměna“.

Sněmovní kancelář proto poslala poslancům zálohový plat za leden letošního roku v loňské výši. Stejně postupovala u poslaneckých náhrad.

Sněmovna tak reagovala na pondělní rozhodnutí prezidenta Petra Pavla, který vetoval platovou novelu s letošním růstem platů vrcholných politiků o sedm procent.

O zákonu budou poslanci znovu hlasovat na řádné březnové schůzi.

V loňské výši se podle něho budou do rozhodnutí Sněmovny a do účinnosti nového zákona vyplácet i náhrady. Kancléř Sněmovny svůj postup vysvětlil tak, že na záladě konzultací s dalšími ústavními institucemi a s ministerstvem práce a sociálních věcí vycházel z principu, že za odvedenou práci náleží odměna.

Rozdíl ve výši platů by sněmovní kancelář doplatila v nejbližším výplatním termínu po účinnosti zákona.

Až dosud vrcholní politici zatím nedostali lednové platy, protože se čekalo na účinnost platové novely.

Prezident Pavel se však neztotožnil s tím, jak se zákonodárci vypořádali v novele s nálezem Ústavního soudu, na který má přijatý zákon reagovat, a to zejména v souvislosti se stanovením letošních soudcovských platů.

Soudcům a státním zástupcům by podle předlohy platy meziročně fakticky stagnovaly.

Prezident kritizoval také zpětnou účinnost zákona, když se podle něj mají stanovovat platy veřejných představitelů už od začátku letošního roku.

Sněmovna může prezidentovo veto přehlasovat hlasy nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy nejméně 101. Vládní většina má v dolní komoře aktuálně 104 hlasů. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Prezident Pavel vetoval návrh zákona o zvýšení platů politiků a soudců