Armáda i policie v ČR se vzbouřily: Odmítají elektromobily, chtějí od Bruselu výjimku. (Ilustrační foto).

Armáda i policie v Česku odmítají přejít na elektrmobily a chtějí od Bruselu výjimku k tomu, aby mohly i nadále používat vozidla s klasickými spalovacími motory. Ministerstvo vnitra a obrany navrhly, aby česká vláda vyjednala výjimku, která by umožnila, aby se konec prodeje spalovacích motorů, k němuž má dojít v roce 2035, netýkal bezpečnostních sborů.

Podle policistů,. hasičů a vojáků se elektromobily nehodí k pronásledování zločinců, hašení požárů ani k vojenskému použití.

„A to do doby, než budou bezemisní vozidla svými parametry plně srovnatelná s vozidly se spalovacími motory a zároveň bude zabezpečen přístup k elektrické energii v požadovaném množství kdekoli a kdykoliv,“ uvedlo ministerstvo vnitra v analýze pro vládu.

Pokud se výjimku nepodaří vyjednat, hrozí podle iniciátorů této „vzpoury proti elektromobilům“ nebezpečí, že armáda i složky integrovaného záchranného systému nebudou mít v čem jezdit.

„To může mít zásadní negativní dopad nejen na akceschopnost složek záchranářů a ozbrojených sil, ale také na vnitřní bezpečnost a plnění závazků v rámci NATO.“

Podle evropské směrnice by se v roce 2035 měla v celé EU přestat prodávat osobní a lehká užitková vozidla se spalovacími motory. Už v současné době musí úřady a ministerstva plnit závazek, že třicet procent aut, která pořídí z veřejných peněz, musí být nízkoemisní.

Podle resortu vnitra se elektromobily neosvědčily, jelikož nejdou použít při událostech, kde nelze auta dobíjet, například na území zasaženém přírodní katastrofou, kde je elektrická síť poničená nebo z důvodů bezpečnosti vypnutá.

„K plnění úkolů v působnosti složek IZS jsou proto využívána výhradně vozidla se spalovacími motory, která lze i na místě události dotankovat,“ uvedlo ministerstvo v analýze.

Hasiči v tuzemsku mají zatím deset elektroautomobilů a pro ně celkem sto vlastních dobíjecích stanic.

Ministerstvo obrany má zatím jen devět elektromobilů. Pro použití v bojových podmínkách jsou podle armády nevhodná. Argumentují zkušeností z války na Ukrajině, kde ruské síly útočí hlavně na elektrickou síť.

S tím, že na rozdíl od elektromobilů lze vozidla se spalovacími motory dotankovat i bez použití elektrické energie například použitím ručních pump k přečerpání pohonných hmot.

Policie ČR si zatím pořídila celkem 174 elektromobilů. (sfr)