Průměrná sazba hypoték v ČR na začátku února nepatrně klesla na 5,11 %. (Ilustrační foto).

Průměrná sazba hypoték v Česku na počátku února nepatrně klesla, když se proti předchozímu měsíci snížila o 0,02 procentního bodu na 5,11 procenta. Je tak nyní nejnižší od jara 2022.

Vyplynulo to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.

Ve srovnání s lednem, kdy se průměrná nabídková sazba na jeho počátku pohybovala na úrovni 5,13 %, došlo k mírnému snížení o dvě setiny procentního bodu. Podle očekávání sazby v letošním roce klesají jen velmi pozvolna.

V únoru 2024 dosahovaly sazby hypotéčních úvěrů 5,6 %.

„Zatím se naplňují odhady o mírném poklesu až stagnaci sazeb na počátku letošního roku. Nové hypotéky ale lze u některých fixací a při odhadní ceně nemovitosti pod 80 procent sjednat se sazbami přibližně o tři čtvrtě procentního bodu nižšími.“

„Na druhou stranu se na trhu stále objevují nabídky s dvoucifernými sazbami,“ uvedl hypoteční analytik Swiss Life Select Jiří Sýkora.

V příštích měsících lze podle něj očekávat přeci jen výraznější snížení sazeb.

„Banky totiž v tomto období přichází s jarními akčními nabídkami, které jsou postaveny na nižších úrokových sazbách,“ dodal.

„Konkurence mezi bankami je jedním z faktorů, který by mohl s cenou hypoték zahýbat. Jak už jsme viděli u akcí některých bank, snižování sazeb je mírné, ale pokud se přidají další hráči, může se efekt projevit výrazněji,“ dodal vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select Tom Kadeřábek.

Vývoj hypotečního trhu je podle něj problémem pro domácnosti, kterým letos končí fixace jejich úvěru. Řada klientů si před pěti lety zajistila výhodné sazby kolem dvou procent.

„Nepříjemné překvapení proto čeká na domácnosti, kterým letos končí například pětileté fixace, a budou tak čelit tisícovým nárůstům měsíčních splátek,“ uvedli autoři Hypoindexu.

Zatímco v roce 2020 se průměrná sazba hypoték podle Hypoindexu pohybovala v lednu a únoru kolem 2,4 procenta a v prosinci téhož roku kolem dvou procent, dnes se úrokové sazby pohybují kolem pěti procent. Rozdíl v měsíčních splátkách je tak v tisících korun.

Měsíční splátka hypotečního úvěru 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti (LTV) při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,11 procenta činí v únoru 20 692 korun.

Ti, kteří si nyní berou hypotéku, ušetří z rodinného rozpočtu každý měsíc více než 1000 korun ve srovnání se situací před rokem. V únoru 2024 měsíční splátka v tomto modelovém příkladu dosahovala 21 703 korun při nabídkové sazbě 5,6 procenta.

Zatímco hypoteční sazby klesají jen velmi pomalu, ceny nemovitostí se vydaly vzhůru.

„Pokud budou klesat sazby hypoték, zvýší to zájem o ně, a s tím je spojen i růst cen nemovitostí. Proto lze očekávat, že ceny nemovitostí budou i letos nadále růst,“ podotkl Sýkora.

Podle něho mnoho zájemců o vlastní bydlení dnes váhá, zda si vzít hypotéku hned, nebo počkat na další pokles sazeb. Vyčkávání je však riskantní. Nižší úroková sazba může sice krátkodobě snížit měsíční splátku, ale vyšší pořizovací cena nemovitosti se do celkových nákladů na bydlení promítne mnohem výrazněji.

„Pokles úrokových sazeb obvykle vede k růstu cen nemovitostí, takže čekání se nemusí vyplatit. Nižší sazbu si klient sjedná jen na několik let, ale vyšší pořizovací cenu bude splácet po celou dobu úvěru,“ upozornil Sýkora.

„Kdo tedy vyčkává s nadějí, že si brzy pořídí hypotéku s výhodnějším úrokem, může nakonec zjistit, že si za samotnou nemovitost připlatí ještě více,“ dodal. (sfr)