Premiér Fiala slíbil 2000 nájemních bytů pro důležité lidi. Zažádalo už 92 projektů. (Ilustrační foto: redakční koláž).

Premiér Petr Fiala slíbil výstavbu 2000 cenově dostupných nájemních bytů. O finanční podporu na výstavbu tohoto zvýhoděného nájemného bydlení si zažádalo 92 projektů. Celkem by podpora měla činit 5,1 miliardy korun, z čehož 3,2 miliardy je vyčleněno na zvýhodněné úvěry a 1,9 miliardy na jednorázové dotace.

Z peněz by mělo vzniknout téměř 1500 nájemních bytů.

Uvedl to premiér Petr Fiala (ODS). Na program dostupného bydlení je vyčleněna částka sedm miliard korun do roku 2026. Fiala předpokládá, že by za ně do příštího roku mohlo vzniknout 2000 bytů.

Fiala ze začátku zdůraznil, že program byl úspěšně zahájen a je o něj zájem.

„Ke konci ledna bylo napříč Českou republikou přijato 92 žádostí. Požadovaná podpora činí 5,1 miliardy korun, z toho necelé dvě miliardy tvoří požadavky na dotace. Počet plánovaných bytů je 1483 a z toho již přibližně 85 procent má stavební povolení. Je zřejmé, že o tento program je velký zájem,“ oznámil premiér.

Poukázal na konkrétní příklad obce Vratěnín na jižní Moravě.

„Připravují rekonstrukci školy na obecní byty. Díky dotaci 7,6 milionu korun a úvěru 9,6 milionu korun vznikne sedm nových bytů,“ podthl Fiala.

Poukázal na některé výhody programu.

„Nové byty k pronájmu budou zároveň za nižší než tržní nájem pro skupiny lidí, kteří jsou důležití pro obce, například zdravotní sestry, učitelé, mladé rodiny nebo lékaři. Díky tomuto programu můžeme lákat nebo udržet klíčové pozice v místech, kde jsou potřeba, upřesnil Fiala.

Ministr Stanjura přiblížil legislativní základy programu.

„Povedlo se zakotvit legislativně, co je to dostupné nájemní bydlení. Pro stanovení obvyklého nájemného jsme loni v prosinci vydali vyhlášku o cenových mapách. Ty budou zveřejňovány každé čtvrtletí,“ podotkl.

Uvedl také, že stát je připraven bezplatně převést na obce až 200 státních pozemků určených k výstavbě dostupného bydlení​.

Program Dostupné bydlení zaštiťuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) a Státní fond podpory investic (SFPI). V programu je do roku 2026 k dispozici sedm miliard korun. Příjem žádostí o podporu z programu na výstavbu dostupného bydlení byl zahájen 1. října loňského roku.

Ministr Kulhánek poukázal na údajně pozitivní změnu přístupu samospráv.

„Z 92 žádostí jich více než dvě třetiny podaly samosprávy. To ukazuje akceleraci obnovy obecního bytového fondu, o který obce přišly privatizací v devadesátých letech,“ upřesnil.

S tím, že získání povolení od Evropské komise umožňuje poskytovat nájemné nižší než tržní.

„Program pomáhá změnit pohled české veřejnosti na nájemní bydlení, aby nebylo masově preferováno pouze bydlení vlastnické. Chceme, aby se váhy mezi vlastnickým a nájemním bydlením vyrovnaly. Aby se nám ty nůžky svíraly,“ konstatoval zdůraznil Kulhánek.

Podpora dostupného bydlení ze SFPI má směřovat na stavbu nájemních bytů a lze ji využít na novostavby, stavební úpravy nebo přístavby. Část peněz lze okamžitě použít maximálně na 40 procent nákladů při splnění konkrétních požadavků. Následný dotovaný úvěr ve výši základní sazby EU pro ČR snížený až o tři procentní body může být do 65 procent ceny projektu.

Celkově by dotace a výhodný úvěr mohly pokrýt až 90 procent investice. Splatnost je do 30 let a předčasné splacení je bez poplatků. Žádat o podporu mohou právnické osoby a územní samosprávné celky.

SFPI loni uvedlo, že zpracovává 44 žádostí za zhruba 2,5 miliardy Kč na výstavbu dostupného obecního nájemního bydlení. Mělo by z nich vzniknout 725 bytů. Ze zpracovávaných žádostí za 2,5 miliardy Kč tvoří dotace zhruba 930 milionů Kč a peníze na zvýhodněných úvěrech 1,55 miliardy Kč.

Již dříve fond s MMR připravily program na výstavbu nájemních bytů, ve kterém bylo schváleno 32 projektů za více než miliardu korun. Vzniknout by z něj mělo 474 bytů, z toho tři čtvrtiny v příštím roce. Na podporu z této dřívější podoby bylo vyčleněno 449 milionů Kč formou dotace a 885 milionů korun na zvýhodněných úvěrech. (sfr)




Plný text zprávy Úřadu vlády ČR:

Do vládního programu Dostupného nájemního bydlení již přišly žádosti za 5,1 mld. korun na 1500 bytů

6. 2. 2025

Jen čtyři měsíce od spuštění je v programu Dostupné nájemní bydlení 92 žádostí o podporu projektů na výstavbu, rekonstrukce nebo nákupy bytů za 5,1 miliardy korun. To představuje téměř 1 500 bytů. Kroky pro zvýšení dostupnosti bydlení v Česku představili na tiskové konferenci předseda vlády Petr Fiala, ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek ministr financí Zbyněk Stanjura a ředitel SFPI Daniel Ryšávka. Společně tím navázali na tiskovou konferenci na stejné téma z 27. května loňského roku.

Za pouhé čtyři měsíce si žadatelé v programu řekli o více než dvě třetiny z alokované částky 7 miliard korun. Zhruba 84 % podaných projektů už má stavební povolení. „V tuto chvíli máme na stole přes devadesát konkrétních bytových projektů. Vláda ve velmi krátkém čase spustila investiční a podpůrné nástroje, díky kterým se už dnes staví a připravuje více bytů pro střední třídu, mladé rodiny, učitele nebo zdravotníky. Úspěšně propojujeme obce se soukromým sektorem a nabízíme inovativní spojení úvěrů a dotací z evropských zdrojů i státního rozpočtu. Vysoký zájem žadatelů ukazuje, že se podařilo nastartovat systém podpory výstavby, který bude dlouhodobě udržitelný a postupně zvýší dostupnost bydlení v Česku,“ prohlásil na úvod tiskové konference premiér Petr Fiala.

Z celkového objemu žádostí v programu ve výši 5,1 miliardy korun tvoří dotace 1, 9 miliardy. Ty jsou už nyní v rozpočtech MMR a SFPI. Další součástí jsou pak úvěry zhruba ve výši 3,2 miliardy, z nichž je část rovněž alokována v rozpočtových kapitolách MMR a SFPI a zbytek na tyto úvěry (ve výši max 2,7 mld. Kč) uvolní MF ze státního rozpočtu po schválení vládou v příštích týdnech na základě rozpočtového opatření. Po započtení investice žadatelů vznikne téměř 1 500 bytů za 7,7 miliardy korun. „Uvedu jeden konkrétní příklad z Jihomoravského kraje – Městys Vratěnín chce z bývalé školy vybudovat 7 nových obecních bytů. Už nyní obec eviduje 15 žádostí o byt, toto tak situaci alespoň částečně uvolní. Požadované výše podpory je v tomto případě 17,2 milionu korun, z toho dotace je 7,6 milionu korun a úvěr 9,6 milionu korun,“ popsal premiér Fiala.

Skoro tři čtvrtiny všech žadatelů v programu jsou obce, městské obvody a další územní samosprávné celky. „V Česku jen asi 3,5 % všech bytů patří obcím – to ani zdaleka není dost, aby se ceny nájmů dařilo držet níž. Mám proto radost, že je o podporu z Dostupného nájemního bydlení vysoký zájem mezi malými a středně velkými samosprávami. Těm často chybí potřební experti i peníze na přípravu projektů, proto jsme zajistili poradenskou síť v regionech a připravili prostředky na projektovou dokumentaci. Takto jsme už podpořili přípravu dalších více než 150 bytových projektů v hodnotě přes 9 miliard, které vzniknou v následujících 10 letech. Počet žádostí byl dvakrát vyšší, než jakému jsme mohli vyhovět. To naznačuje, že hlad po investicích do bydlení je mezi samosprávami značný. Je to také jasný vzkaz pro příští vládu, že je tu zásobárna projektů obecního dostupného bydlení, pro které je potřeba najít peníze, aby se realizovaly,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek.    

Ministerstvo financí v rámci plánů vlády podpořit dostupné nájemní bydlení provedlo rozsáhlou inventuru majetku, jejímž výsledkem byla identifikace nepotřebného majetku pro stát. V rámci této inventury bylo vytipováno přes 200 pozemků, které stát vyhodnotil jako vhodné svými rozměry i lokací pro potřeby výstavby dostupného nájemního bydlení. „Jednáme nyní intenzivně s Evropskou komisí, aby se nepotřebné pozemky státu mohly bezplatně převádět na obce právě na projekty dostupného nájemního bydlení,“, řekl ministr financí Zbyněk Stanjura. Zároveň resort vytvořil cenovou mapu, která zahrnuje jak dostupné informace o nájemním trhu, tak data o cenové hladině nabízených bytů na realitních portálech. „Cenová mapa je klíčovým nástrojem pro definování cenové hladiny těchto bytů na trhu. Vedle toho už nyní Národní rozvojová banka na základě našeho zadání připravuje ke spuštění od dubna nový úvěrový program Dostupného nájemního bydlení, který by měl podnítit další výstavbu nájemních bytů pro vymezené skupiny obyvatel. NRB také připravuje vytvoření investičního fondu, do kterého by se stejným dílem vložily veřejné peníze a prostředky soukromých investorů. Za ty by bylo možné postavit v první fázi 300–350 bytů rovněž v režimu dostupného nájemního bydlení. Fond by mohl být spuštěn v 2. polovině roku“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura s tím, že stát je připraven spolupracovat na výstavbě nájemního bydlení s privátními partnery či rozšířit modely spolupráce i o další možné zdroje.

Připravovaný program NRB bude nabízet podřízené úvěry s dlouhodobou splatností až 25 let a fixní úrokovou sazbou 1–2 % p.a. po celou dobu splatnosti úvěru. Ten bude moci být čerpán až do 80 % projektových nákladů. Alokace programu je plánována ve výši 2,5 mld.  Další podrobnosti k programu budou včas oznámeny.

V první polovině minulého roku zřídil SFPI ve všech krajích Regionální centra podpory investic do bydlení, která poskytují komplexní konzultační a informační služby obcím. Na pět desítek expertů už poskytlo přes 2 300 konzultací v oblasti bytových projektů ve více než 1 600 obcích. Největší zájem je mezi samosprávami do 10 tisíc obyvatel. Na celostátní úrovni poté nově pod SFPI působí také skupina expertů na veřejné investice, která už konzultovala projekty za téměř 9 miliard korun. „Naši partneři z řad obcí, měst a veřejných investorů oceňují výhody, které jim přináší podpora poskytovaná SFPI. Mají zájem nejen o dotace a zvýhodněné úvěry, ale využívají i expertní poradenství, které jim pomáhá zrychlit projektovou přípravu a realizaci. Průběžné výsledky Dostupného nájemního bydlení jsou toho jasným důkazem, “ vysvětlil ředitel SFPI Daniel Ryšávka.

Dostupné nájemní bydlení cílí na zvýšení nabídky nájemních bytů především ve vlastnictví obcí, ale i soukromých subjektů. Jeho cílem je dlouhodobé zvýšení dostupnosti bydlení. Je určen na výstavbu, rekonstrukce nebo pořízení bytů, které budou pronajímány za nižší než tržní nájem v daném místě. Celkem je v programu 7 miliard korun, přičemž 4,5 miliardy půjde na výhodné úvěry a 2,5 miliardy korun mohou žadatelé čerpat v podobě dotací. Předpokládá se, že do roku 2026 podpoří vznik zhruba 2 000 bytů.

Základem programu je 4,5 miliardy korun z Národního plánu obnovy. MMR a Fond také jednají o budoucím financování ze státního rozpočtu a od mezinárodních institucí. Dotační složka je v rozmezí 25–40 % nákladů na bytový projekt, až do celkové výše 90 % nákladů je poté možné ji kombinovat s výhodným úvěrem se sazbou 1–3 % a splatností až 30 let. Do poloviny roku 2026 by mělo z programu být zasmluvněno 2000 nových bytů s dostupným nájemným.