PRE loni zprovoznila 84 dobíjecích stanic. Spotřeba na dobíjecích stanicích vzrostla o 44 %.

Pražská energetika (PRE) v loňském roce zprovoznila 84 veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily v síti PRE POINT. Majitelé vozů s externím dobíjením tak dnes mohou využívat celkem 744 dobíjecích stanic PRE POINT, u kterých může v jednu chvíli dobíjet až 1 208 elektromobilů. Jedná se tak o druhou největší dobíjecí síť v Česku.

Zákazníci za uplynulý rok uskutečnili celkem 412 tisíc dobíjecích transakcí, což představuje meziroční nárůst o 35,5 %. Zvýšil se i počet zákazníků, kteří používají dobíjecí čip od PRE.

Ve srovnání s rokem 2023 narostl počet unikátních zákazníků o 55 %. Celková spotřeba elektrické energie, kterou řidiči elektromobilů využili k dobití svých vozů, dosáhla 7,57 GWh, to znamená meziroční nárůst o necelých 44 %.

„V loňském roce elektromobilitě částečně pomohla podpora Národní rozvojové banky, díky které na českých silnicích přibylo téměř šest tisíc nových osobních čistě bateriových elektromobilů. S tím se pochopitelně pojí i nárůst spotřeby. Jejich kvalita a možnosti použití se každoročně posouvají kupředu a podle průzkumů by se dvě třetiny současných majitelů bateriových aut již nevrátily ke spalovacímu motoru,“ uvedl Libor Hladík, vedoucí sekce E-mobility v Pražské energetice.

Rostoucímu zájmu o elektromobilitu napomáhá i rychle rostoucí síť veřejných dobíjecích bodů.

„V Česku už je téměř 6 tisíc veřejných dobíjecích bodů, což nás v rámci zemí Evropské unie řadí na 14. místo. Na jeden veřejný dobíjecí bod tak připadá přibližně 5,2 bateriových elektromobilů,“ doplnil Lukáš Kadula z Centra dopravního výzkumu.

K veřejným dobíjecím bodům ale přibývají i ty soukromé, případně firemní.

„Paralelně s výstavbou veřejné dobíjecí infrastruktury se věnujeme i budování neveřejných dobíjecích stanic, ať už pro firmy, nebo i pro jednotlivce. Počty nových neveřejných dobíjecích stanic se začínají blížit počtu těch veřejných, které během roku zprovozníme,“ upřesnil Hladík.

V posledních dvou měsících uplynulého roku poprvé dosáhla měsíční spotřeba elektrické energie v síti PRE POINT hodnot přes 800 MWh (listopad: 815 MWh, prosinec: 878 MWh). Jedná se o historicky nejvyšší měsíční spotřebu elektrické energie, která byla využita k dobíjení bateriových aut.

Zvýšila se i průměrná spotřeba na jednu dobíjecí transakci na 18,4 kWh, což znamená šestiprocentní nárůst. Motoristé spotřebují nejvíce elektřiny při AC dobíjení (39 %), následuje DC dobíjení (38 %) a zbytek připadá na ultrarychlé UFC dobíjecí body s výkonem nad 150 kW (23 %).

Nejvytíženějšími dny v týdnu z pohledu dobíjení jsou pátky, nejvyšší denní spotřebu zaznamenala síť PRE POINT v pátek 12. července 2024, kdy řidiči odebrali celkem 36 MWh elektřiny. Nejvyšší počet transakcí připadl na prosinec, konkrétně 43 137. Nejvyšší spotřebu zaznamenala dobíjecí lokalita Centrum Moravia Olomouc, kde řidiči za loňský rok spotřebovali 169 MWh elektrické energie.

Významně narostla i utilizace podle výkonu, která činila 2,92 % (nárůst o 26,5 %). V listopadu a prosinci utilizace přesáhla 4 %. Utilizace z pohledu času dosáhla v loňském roce 5,3 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí se dokonce blížila 6,2 %. Pražská energetika v rámci své veřejné dobíjecí sítě PRE POINT využívá výhradně tuzemskou elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů.

Zároveň provozuje jednu z největších firemních flotil bateriových vozů v Česku. Z celkového počtu 475 vozů je jich v PRE 191 plně elektrických a 21 plug-in hybridních. Podíl elektrifikovaných vozů ve firemní flotile tak aktuálně dosahuje téměř 45 %. Do konce roku 2025 je v plánu obměna dalších více než 50 aut a poměr elektrických aut přesáhne 55 %.

Skupina PRE je se svými více než 820 tisíci odběrnými místy třetím největším dodavatelem elektřiny v České republice. Mezi základní aktivity Skupiny PRE patří prodej, obchodování s elektřinou a plynem po celém území ČR, distribuce elektřiny, její výroba a doplňkové energetické služby. (sfr)