Výroba energie z uhlí v Česku definitivně skončí nejpozději v roce 2033, rozhodla Fialova vláda, která schválila tzv. klimaticko-energetický plán. Ten počítá i s větším podílem jádra i obnovitelných zdrojů.
Vláda ČR na svém posledním letošním zasedání odsouhlasila dokument, který upravuje tzv. zelenou politiku a snižování emisí. Oznámil to ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
Vnitrostátní plán České republiky v oblasti energetiky a klimatu, zkráceně klimaticko-energetický plán, obsahuje několik zásadních změn, které pocítí především tuzemské firmy.
Dokument si vyžádala Evropská unie, stejně jako u dalších členských států. Některá opatření jsou již dávno daná, jako například emisní povolenky nebo emisní normy pro elektrárny a automobily. Platí také cíl Evropské unie snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 55 procent oproti roku 1990 a do roku 2050 emise odbourat úplně.
Klimatický plán by měl Česko v různých oblastech nasměrovat tak, aby unijních cílů dosáhlo, což si do roku 2030 vyžádá investice až 2,8 bilionu Kč.
Klimaticko-energetický plán počítá s tím, že hlavním zdrojem pro Česko bude energie vyrobená z jádra. Ovšem až po roce 2040. Do té doby by se měl postavit minimálně jeden nový jaderný blok v elektrárně Dukovany.
Zelený plán také upřesňuje datum definitivního „odchodu“ Česka od využívání uhlí, ke kterému by mělo dojít do roku 2033.
Již nyní však vysoké ceny emisních povolenek tlačí na zavírání uhelných elektráren, které by měly hlavně z ekonomických důvodů ukončit činnost již do roku 2030.
Od uhlí se postupně odklánějí také teplárny.
Postupné vypínání uhelných elektráren způsobí, že Česko bude podstatnou část elektřiny dovážet a bude vyrábět větší část energie z obnovitelných zdrojů. Do roku 2030 by mělo až 30 procent proudu pocházet ze zelených zdrojů oproti současným 18 procentům.
Vedle energetiky počítá klimatický plán s emisními úsporami v dalších oblastech, jako je průmysl, zemědělství, budovy a doprava.
Ještě v létě byl v dokumentu obsažen plán na zdražení litru benzinu o dvě koruny kvůli novým emisním povolenkám, které by měly do budoucna cenu paliva zvýšit. Od toho nakonec vláda dočasně ustoupila.
V této souvislosti Fialova vláda oznámila svůj záměr znovu otevřít na půdě Evropské komise debatu o Green Dealu. Cílem je i upřesnění fungování nového systému emisních povolenek, nebo po zmírnění emisních limitů pro automobilky. (sfr)