Prezident Ruské federace Vladimir Putin schválil změnu jaderné doktríny, podle které může Rusko použít jaderné zbraně i v případě nejaderného napadení země za podpory některé jaderné velmoci. Toto opatření již Putin avizoval dříve. Nyní je však považováno za varování Západu v souvislosti s tím, že prezident USA Joe Biden údajně povolil Ukrajině útočit na ruské území americkými raketami dlouhého doletu.
Podle nové doktríny by Rusko mohlo přistoupit k jadernému útoku i v případě napadení raketami, drony nebo letouny. Agrese ze strany člena jakékoliv koalice pak bude Moskvou vnímána jako útok ze strany celé koalice.
Změnu ruské jaderné doktríny Putin přikázal několik týdnů před americkými prezidentskými volbami. Spojené státy patří k největším podporovatelům Ruskem napadené Ukrajiny. Americká vláda však až dosud nepovolovala Ukrajině používat dodané rakety do hloubky ruského území.
Podle zpráv amerických médií však Biden po měsících žádostí povolil útoky na ruské území, ačkoliv by se to podle dostupných informací mělo týkat jen Kurské oblasti.
Tam Ukrajina pronikla v srpnu letošního roku a stále na území Ruska ovládá zhruba 600 kilometrů čtverečních území.
Americké střely označované zkratkou ATACMS by mohly být brzy použity především v ruské Kurské oblasti k podpoře tam působících ukrajinských sil. Hovoří se i o tom, že omezení na rakety Storm Shadow a SCALP zruší i Británie a Francie.
Rusko hrozí reakcí
Mluvčí ruského ministrstva zahraničních věcí Marija Zacharovová uvedla, že ukrajinské použití amerických střel dlouhého doletu by pro Rusko znamenalo přímé zapojení USA do konfliktu.
Šéf Kremlu již v září prohlásil, že by odpálení západních raket do Ruska znamenalo, že proti němu přímo bojují země NATO.
Putin také hovořil o možném využití jaderných zbraní v případě, že Ukrajina zaútočí konvenčními zbraněmi s podporou jaderného státu.
Pokud Ukrajina použije na ruském území střely dlouhého doletu dodávané Spojenými státy a jejich spojenci, bude to znamenat radikální změnu konfliktu. Rusko v takovém případě zareaguje odpovídajícím způsobem, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.
„Použití střel dlouhého doletu Kyjevem k útokům na naše území bude znamenat přímé zapojení Spojených států a jejich satelitů,“ prohlásila Zacharovová.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury dodal, že americká administrativa přilévá olej do ohně a snaží se konflikt na Ukrajině eskalovat.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller však poukázal na fakt, že je to právě Rusko, kdo eskaluje konflikt.
Poukázal přitom na tisíce severokorejských vojáků, kteří jsou podle USA v ruské Kurské oblasti, kam v srpnu pronikla ukrajinská armáda a obsadila část ruského území. (sfr)