Společnost CS Soft vyvinula ve spolupráci s leteckými opravnami Job Air Technic systém JATISmro, který výrazně zefektivní veškeré procesy při servisu a opravách dopravních letadel. Systém, který využívá modely založené na využití umělé inteligence a strojového učení, vychází z historických dat.
Na jejich základě dokáže předpovídat možné servisní úkony i potřeby materiálů a nástrojů, alokovat lidské zdroje a celkově tím významně zefektivnit proces údržby dopravních letadel. JATISmro již v Job Air Technic několik měsíců funguje, nyní jej budou obě společnosti aktivně nabízet dalším zákazníkům.
Systém JATISmro vznikl díky synergiím mezi dvěma společnostmi, jež jsou součástí divize CSG Aerospace průmyslově-technologické skupiny CSG. Společnost Job Air Technic je jednou z největších evropských společností specializujících se na servis a údržbu letadel (MRO).
CS Soft primárně vyvíjí software pro řízení letového provozu, ale součástí společnosti je i skupina specialistů, kteří vyvíjejí software, jež využívá umělou inteligenci.
„JATISmro jsme v úzké spolupráci s Job Air Technic vyvíjeli zhruba tři roky. Nyní je již přes rok ve společnosti nasazený a podle prvních dat a zkušeností s jeho fungováním se ukazuje, že umožňuje leteckým opravnám zvýšit efektivitu až o deset procent. Detailní propočet ještě nemáme, ale i jednotky procent generují milionové úspory.“
„Systém se navíc neustále zdokonaluje díky zpětnému učení, jelikož modely jsou každý týden automaticky trénovány na aktuálních reálných datech,“ vysvětlil Lukáš Hefka, vedoucí oddělení AI ve společnosti CS Soft.
Software JATISmro je nadstavbou ERP systému Quantum, který letecké opravny dlouhodobě využívají. Díky AI modelům, které se učily na sedmileté historii zakázek, dokáže systém předvídat časovou náročnost oprav, které bude pravděpodobně na stroji potřeba provést, a to jak na základě typu a stáří letadla, tak jeho typického operačního prostoru daného historií prací pro stejného provozovatele.
Systém dokáže s využitím pokročilých AI algoritmů stanovit sekvenci kroků údržby. Při tom bere v úvahu aktuální konfiguraci letadla, fázi projektu, dostupnosti náhradních dílů, potřebných nástrojů a mnoho dalších omezujících kritérií. Systém alokuje lidské zdroje tak, aby byla každá údržba maximálně efektivní a prostoje minimální.
„Při vývoji softwaru jsme se primárně snažili zefektivnit plánování jednotlivých zakázek Job Air Technic, které se do té doby v systému Quantum realizovaly částečně manuálně formou excelových tabulek. Přínos JATISmro jako jeho funkční nadstavby spočívá především ve schopnosti předpovídat možný rozsah údržby, zajistit její efektivitu, čímž se daří zvýšit příjmy a zároveň snížit náklady na projekt při současném zkrácení doby realizace projektu,“ vyjmenoval Hefka hlavní benefity novinky.
Benefity jsou tedy zejména finanční, a to jak pro zákazníky, tak pro opravny. Ze strany Job Air Technic spočívají v eliminaci neefektivního času pracovníků, zkrácení doby údržby letadla, a tedy v možnosti realizovat v hangárech společnosti více projektů.
Zkrácení doby údržby vítají i zákazníci, protože stroj mohou dříve využívat a generuje jim zisky. Zároveň získávají lepší přehled o stavu každého projektu. Letecké opravny si dlouhodobě zakládají na flexibilitě a otevřeném jednání se zákazníky. Systém JATISmro je proto pro opravny z tohoto pohledu velmi cenný pomocník.
Nyní, když je software hotový a ve společnosti Job Air Technic vyzkoušený, začíná další fáze: jeho uvedení na trh. Zájem o něj totiž mohou mít a dle již uskutečněných jednání mají i další letecké opravny. CS Soft jej hodlá dodávat dalším zájemcům jako cloudové řešení.
Dovoluje implementaci na libovolném ERP systému, není vázán pouze na Quantum.
„Jsem přesvědčen, že jsme díky efektivní spolupráci mezi společnostmi CS Soft a Job Air Technic v rámci naší divize CSG Aerospace našli prostor na trhu, který nám umožní software dodat řadě dalších zákazníků,“ doplnil Tomáš Richtr, výkonný ředitel společnosti CS Soft.
O divizi CSG Aerospace
CSG Aerospace je divize globální průmyslově-technologické skupiny Czechoslovak Group, která zastřešuje několik společností působících v oborech letectví a softwarového inženýrství. Společnosti se svými produkty a službami navzájem doplňují a nabízejí zákazníkům komplexní a profesionální řešení v mnoha oblastech civilního i bezpečnostního sektoru. Divize je tvořena společnostmi Eldis Pardubice, Retia, CS Soft, Atrak, Job Air Technic, UpVision a Pocket Virtuality.
O skupině CSG
Globální průmyslově-technologická skupina CSG vlastněná českým podnikatelem Michalem Strnadem má klíčové výrobní podniky v České republice, na Slovensku, ve Španělsku, v Itálii, Indii, Velké Británii a USA a své výrobky exportuje do celého světa.
CSG soustavně investuje do rozvoje svých společností a zároveň expanduje v hlavních oborech svého podnikání. Součástí skupiny jsou například česká automobilka Tatra Trucks, významný světový výrobce malorážové munice Fiocchi nebo český výrobce radarů Eldis. V podnicích začleněných do skupiny CSG a v propojených firmách pracuje více než 10 000 zaměstnanců.
V roce 2023 dosáhly konsolidované tržby skupiny hodnoty 1,73 mld. EUR. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl, obranný průmysl a výroba malorážové munice. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci setkat na všech kontinentech. (sfr)