Společnost Pocket Virtuality představila Lumnio – software využívající rozšířenou realitu pro servis a údržbu.

V rámci konference Smart Industry, jež se 14. listopadu konala v Kopřivnici, byl na český trh uveden nový produkt využívající rozšířenou realitu – Lumnio. Novinku vyvinula společnost Pocket Virtuality a Smartoo, která je členem divize CSG Aerospace průmyslově-technologické skupiny CSG. Lumnio umožňuje vzdálený servis a údržbu buď s využitím digitalizovaných manuálů, nebo vzdálené podpory. Na trhu je o toto řešení velký zájem a Lumnio se díky tomu netají globálními ambicemi.

Lumnio je cloudová služba fungující na IVR cloudu. Zjednodušeně představuje a propojuje servisního technika v terénu se vzdálenou podporou. Ta se projeví buď tak, že se technikovi při konkrétním servisním úkonu zobrazí formou rozšířené reality manuál, jak při konkrétních úkonech postupovat, případně se může na dálku propojit se zkušenějším technikem, který ho při servisních pracích vede a kontroluje správnost provedených úkonů.

Mezi hlavní benefity patří například snížení nákladů na servis a údržbu, jeho zrychlení, digitalizace a záznam jednotlivých vykonaných činností.

„Výhoda systému Lumnio spočívá v tom, že máme pokrytý celý proces od zachycení know-how v terénu až k tomu, že se uživatelům zobrazují konkrétní pracovní postupy buď v tabletech, telefonech nebo v brýlích pro rozšířenou realitu. Takhle komplexně, navíc v kombinaci 2D a 3D rozlišení s možností tam, kde nejsou k dispozici 3D modely si je pořídit na místě skenováním zařízení, to žádné konkurenční řešení nenabízí,“ uvedl Robert Paskovský, marketingový ředitel Pocket Virtuality.

Na konferenci Smart Industry při první veřejné prezentaci Lumnia prezentovali zástupci Pocket Virtuality využití rozšířené reality při servisu a údržbě v chytrých brýlích či na tabletech na konkrétních scénářích z praxe. Výhodou je, že systém již nyní využívají jak vybrané společnosti skupiny ze skupiny CSG, tak zákazníci, kteří Lumnio pilotovali.

Příkladem takového zákazníka je společnost Complete CZ zabývající se dodávkami a servisem chladící techniky, jejíž zástupce na konferenci též vystoupil.

„Chytré brýle RealWear Navigator a řešení Lumnio jsme pořídili pro všechny naše servisní techniky, kteří se starají o bezproblémový provoz systémů chlazení našich zákazníků. Díky digitalizaci servisních služeb jsme výrazně efektivnější a flexibilnější.“

„Umožnilo nám zařazení juniorních techniků do pohotovosti, a mimo jiné jsme o 12 procent meziročně zvýšili objem servisu při současném snížení procesních nákladů. Benefity, kterých je celá řada, nás přesvědčily, že volba tohoto řešení byla pro naši společnost správným krokem,“ uvedl Petr Řezníček, CEO společnosti Complete CZ.



Po uvedení Lumnia na český trh bude následovat jeho launch v okolních zemích, tedy v Polsku, na Slovensku a v Maďarsku. Následovat mají dle zástupců společnosti Pocket Virtuality země jižní Evropy jako Itálie či Španělsko, Balkán a západní Evropa. Lumnio se ale netají globálními ambicemi.

I proto byla ve Spojených státech založena společnost Lumnio Ltd. a pod jejím jménem bude produkt, který je nabízen jako SaaS, tedy software jako servis, globálně nabízen ke stažení.

„Základem naší služby je jednoduchost a uživatelská přívětivost. Zákazník si stáhne demo verzi a bez jakýchkoli nároků na další hardware může začít demo verzi do půl hodiny využívat. Pokud se mu osvědčí, jednoduše si koupí licenci.“

„Kromě toho, že si Lumnio mohou zákazníci sami stáhnout, budeme nabízet též prodej přes lokální partnery, a to také z důvodu, že Lumnio umožňuje integraci s ERP systémy, které potenciální zákazníci využívají. Díky předběžnému průzkumu věříme v globální úspěch produktu a rádi bychom již v roce 2028 generovali obrat ve výši 250 milionů korun,“ dodal Bohuslav Paule.

Lumnio budou jeho tvůrci nadále rozvíjet a začleňovat do řešení umělou inteligenci. Ta bude díky vzniku jazykového modelu využita například pro on-line překlady hovorů, kdy například specialista z Česka bude schopen na dálku vést mechanika ze zahraničí, s nímž by si normálně nerozuměl.

Umělá inteligence by měla být využita také k detekci provedení každého servisního úkonu a potvrzení jeho správnosti. Tvůrci nadále počítají s dalším rozvojem 3D funkcionalit, které mají vést k rozpoznání zařízení nebo jeho části a návrhu správných postupů a dokumentů. Pracuje se také na rozšíření funkcionalit v oblasti rozšířené reality a podpoře pro nová zařízení.



O divizi CSG Aerospace

CSG Aerospace je divize globální průmyslově-technologické skupiny Czechoslovak Group, která zastřešuje několik společností působících v oborech letectví a softwarového inženýrství. Společnosti se svými produkty a službami navzájem doplňují a nabízejí zákazníkům komplexní a profesionální řešení v mnoha oblastech civilního i bezpečnostního sektoru. Divize je tvořena společnostmi Eldis Pardubice, Retia, CS Soft, Atrak, Job Air Technic, UpVision a Pocket Virtuality.

O skupině CSG

Globální průmyslově-technologická skupina CSG vlastněná českým podnikatelem Michalem Strnadem má klíčové výrobní podniky v České republice, na Slovensku, ve Španělsku, v Itálii, Indii, Velké Británii a USA a své výrobky exportuje do celého světa. CSG soustavně investuje do rozvoje svých společností a zároveň expanduje v hlavních oborech svého podnikání.

Součástí skupiny jsou například česká automobilka Tatra Trucks, významný světový výrobce malorážové munice Fiocchi nebo český výrobce radarů Eldis. V podnicích začleněných do skupiny CSG a v propojených firmách pracuje více než 10 000 zaměstnanců.

V roce 2023 dosáhly konsolidované tržby skupiny hodnoty 1,73 mld. EUR. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl, obranný průmysl a výroba malorážové munice. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci setkat na všech kontinentech. (sfr)