Společnosti VÍTKOVICE MACHINERY TRADE se díky tollingu podařilo v LIBERTY Ostrava obnovit téměř sedmdesátiletou tradici výroby trubek. Jde o trubky z uhlíkových ocelí, které se využívají celosvětově, a to zejména pro těžbu ropy, rozvod kapalin a stavebnictví. Obnovení výroby přímo v provozu se zúčastnil i nově zvolený hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica.
Společnost VMT ze skupiny CE Industries pokračuje prostřednictvím tollingového projektu v obnovování výroby v LIBERTY Ostrava, konkrétně na rourovně a válcovně plochých výrobků, které jsou v současné době pod dispozičním oprávněním insolvenčního správce TP Insolvence. Výrobu v rámci tollingu zajišťuje 1350 zaměstnanců, z toho na rourovně pracuje zhruba 700 osob.
Díky finančnímu zázemí, obchodním vazbám a zkušenému týmu zajistila společnost VMT pro rourovnu vstupní materiál a v těchto dnech tak mohla být obnovena výroba.
Restartuje se výroba trubek na rourovně. To znamená, že na obou tratích typu Stiefel se opět válcují bezešvé trubky a na svařovně se vyrábí trubky spirálně svařované.
Trubky z uhlíkových ocelí mají využití zejména v energetickém průmyslu a stavebnictví. Vyrábí se tu trubky pro těžbu ropy, rozvod kapalin, teplárenské a elektrárenské kotle, do nízkých teplot i trubky konstrukční a k dalšímu mechanickému opracování.
„Našim cílem bylo zachránit dlouhou tradici výroby i tady na rourovně. Plníme naše plány. Ve spolupráci s insolvenčním správcem jsme v Ostravě obnovili výrobu trubek, které dodáváme do více než 30 zemí. Jsme renomovaným Evropským výrobcem, což potvrzuje i dobrý výhled, pokud jde o objednávky na příští měsíce,“ říká ředitel VMT Tomáš Mischinger.
„Na konci listopadu proběhne schůze věřitelů. Mým cílem bylo dovést Liberty Ostrava do stavu, kdy budeme hovořit o udržitelném podniku, což se díky tollingu a obnovení provozu daří. Závody 15 a 16 jsou totiž klíčové části podniku s významným potenciálem pro budoucího vlastníka. Podle výsledků ekonomických analýz je tolling výhodný pro majetkovou podstatu a v konečném důsledku tak pro věřitele. Současně můžeme udržet pracovní místa ve výrobních a obslužných provozech,“ doplňuje insolvenční správce Šimon Peták
Obnovení výroby přímo v provozu se zúčastnil i nově zvolený hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica, který se o problematiku hutě a ocelářství dlouhodobě zajímá a je s vedením huti, tollerem i insolvenčním správcem v pravidelném kontaktu.
„Návštěvy pana hejtmana, který s námi již od počátku krize intenzivně komunikuje, si velmi vážíme. Moravskoslezský kraj pod vedením Josefa Bělici velmi rychle zareagoval na nevyplacení květnových mezd, nabídl našim zaměstnancům pomoc formou bezúročných půjček, což huti pomohlo udržet zaměstnanost,“ dodává ředitelka pro komunikaci a vnější vztahy LIBERTY Ostrava Kateřina Zajíčková.
„Jsem rád, že se v Liberty Ostrava podařilo znovu nastartovat tradiční výrobu trubek a rozjela se také válcovna plochých výrobků. Kvalifikovaní a zkušení zaměstnanci tak nepřijdou o práci a ostravská huť o unikátní výrobní artikl. Šance vrátit se na pozici tuzemského lídra ve výrobě silničních svodidel a trubek a znovu dodávat své výrobky do desítek zemí světa je tak větší,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica.
„Díky tollerovi může rourovna pokračovat ve výrobě, která v huti začala už skoro před sedmdesáti lety. Naše výrobky prošly náročnými audity, například pro nedestruktivní testování svařovaných trubek, což nám otevírá dveře do strategických tendrů na plynovody a teplovody. Splňujeme také řadu certifikací, včetně certifikace pro tlakové účely nebo pitnou vodu. Unikátní na našich výrobcích je, že pro prodloužení jejich životnosti používáme vnitřní a vnější izolaci cementem a polyethylenem,“ připomíná výkonný ředitel LIBERTY Ostrava Pavel Šedivý.
Nosným výrobním programem jsou bezešvé trubky válcované na dvou tratích typu Stiefel v provedení trubek hladkých, závitových, přírubových a olejářských. Nejnáročnějším výrobkem jsou bezešvé trubky olejářské – pažnicové, čerpací a naftovodné. Od roku 1957 je závod oprávněn označovat olejářské trubky monogramem Amerického Petrolejářského institutu – API. Nedílnou součástí výrobního programu jsou rovněž spirálově svařované trubky, jejichž hlavní uplatnění je v oblasti stavebního, plynárenského a vodohospodářského průmyslu.
O CE Industries
CE Industries je průmyslový holding podnikající na evropských trzích v železniční dopravě, recyklaci surovin a v energetickém strojírenství. Věnuje se také restrukturalizačním projektům a distresovým aktivám. Do energetické divize CE Industries patří například firma CHEMCOMEX, která se zabývá zejména engineeringem v oblasti energetiky, teplárenství, stavebnictví a chemického průmyslu, dále MICo, která se zaměřuje především na konstrukci a výrobu výměníků tepla, kondenzátorů, tlakových nádob, nádrží, ocelových konstrukcí, technologických částí pro jadernou a konvenční energetiku, a CZECH PRECISION FORGE, kovárna s pestrým sortimentem produktů pro energetiku, lodní průmysl, dopravní techniku, letectví, ropný průmysl a další strojírenské obory. CE Industries dosáhlo v roce 2023 16 miliard CZK tržeb a zaměstnává ve svých podnicích Česku, na Slovensku, v Chorvatsku a Srbsku přes 2500 lidí. (sfr)