Ruské ministerstvo zahraničních věcí protestovalo proti otevření nového námořního taktického velitelství NATO na pobřeží Baltského moře. Dokonce si kvůli tomu předvolalo k podání vysvětlení německého velvyslance. Velitelství, které bylo nově otevřeno v německém městě Rostock, má za úkol plánovat námořní operace a cvičení s cílem posílit obranyschopnost Severoatlantické aliance (NATO) v oblasti Baltského moře.
Podle ruského ministerstva zahraničí je otevření velitelství NATO v Rostocku „hrubým porušením“ Smlouvy o sjednocení Německa z roku 1990. Tato smlouva, známá také jako Smlouva 2+4, údajně zakazuje rozmístění zahraničních vojsk na území bývalého východního Německa.
Moskva varovala, že rozšiřování vojenské infrastruktury NATO v této oblasti bude mít „nejnegativnější důsledky“ a kritizovala Německo, Washington i Brusel za tuto iniciativu.
Německý velvyslanec však jasně odmítl ruské tvrzení. Podle mluvčího německého ministerstva zahraničních věcí Smlouva 2+4 výslovně povoluje nasazení německých ozbrojených sil ve strukturách NATO, a to včetně území bývalého východního Německa.
Zároveň zdůraznil, že velitelský štáb v Rostocku bude tvořen převážně německými vojáky, doplněnými o zahraniční výměnné důstojníky, kteří přispějí ke zvýšení připravenosti NATO v regionu.
Nové námořní velitelství NATO v Rostocku bude klíčové pro plánování a koordinaci námořních operací v oblasti Baltského moře, což je strategická lokalita, kde roste napětí mezi NATO a Ruskem.
Velitelství povede německý admirál a bude zde působit personál z 11 členských zemí NATO. Jeho cílem je posílit obranyschopnost Aliance a zlepšit její schopnost rychlé reakce na případné ohrožení v regionu.
Otevření tohoto velitelství přichází v době zvýšeného napětí mezi NATO a Ruskem, které se dále prohloubilo po ruské invazi na Ukrajinu. NATO v reakci na ruskou agresi posílilo své obranné kapacity v zemích východní Evropy, včetně baltských států a Polska.
Nové velitelství v Rostocku je dalším krokem v tomto posilování, jehož cílem je zajistit, aby Aliance byla schopna čelit případným výzvám v oblasti Baltského moře. (sfr)