Prevalence úzkosti, deprese a dalších psychických potíží dosáhla v tuzemské populaci historického maxima. Psychoterapie se ukazuje jako jedna z nejúčinnějších metod, jak tyto problémy zmírnit. Přesto však přibližně každý pátý člověk nemá jasnou představu o tom, co tato léčebná metoda zahrnuje. Tato zjištění vyplynula z letošního výzkumu realizovaného společností ResSOLUTION Group pro digitální terapii Mindwell spadající pod zdravotnický holding AKESO.
Výsledky průzkumu, kterého se zúčastnilo přes 500 respondentů starších 18 let z Českého národního panelu, zveřejnil Mindwell v rámci Světového dne duševního zdraví, který připadá na 10. října.
„Třetina z dotázaných respondentů u sebe v posledním půlroce zaznamenala jak symptomy úzkosti a deprese, tak i nadměrný stres. A více jak polovina dotázaných na sobě vnímala jednu nebo dvě z těchto obtíží. Dalším zásadním zjištěním je, že stres a deprese ve dvou ze tří případů trápí ženy. Výskyt úzkosti je pak u obou pohlaví dle výzkumu vyrovnaný, ale týká se spíše mladších lidí ve věkovém rozmezí 18–34 let,“ upřesnila Jelena Holomany, CEO a spoluzakladatelka Mindwell.
Nicméně ochota zahájit psychoterapii se liší napříč jednotlivými generacemi. Zejména starší generace často věří, že psychoterapie je určena pouze pro lidi s vážnými duševními problémy (30 %), a má odmítavý postoj ke sdílení svých problémů s cizí osobou (38 %).
„Důležitou roli při vyhledání psychoterapie je úhrada od zdravotní pojišťovny. Tři čtvrtiny těch, kteří by rádi vyhledali pomoc, preferují finanční podporu ze strany své pojišťovny. Mindwell má plnou nebo částečnou úhradu od VoZP, ČPZP, ZP MV ČR,“ dodala k průzkumu Holomany.
Průzkum ukázal, že nejčastěji využívané metody ke zmírnění psychických obtíží zahrnují úpravu životního stylu, jako je zvýšení fyzické aktivity, důraz na zdravou stravu a dodržování zásad spánkové hygieny.
„Kromě změn životního stylu může být velmi prospěšné zkusit psychoterapii a pracovat s vlastními myšlenkami, přesvědčeními, emocemi. Kognitivně-behaviorální terapie je jeden z přístupných typů terapie. Učí, jak rozpoznat a změnit negativní myšlenkové vzorce, které přispívají k psychickým obtížím,“ podotkl Kryštof Kantor, psychiatr a psychoterapeut.
Postoj ke kognitivně-behaviorální terapii
S kognitivně-behaviorální terapií se setkalo 59 procent respondentů, ale zbylých 41 procent se s ní nikdy nesetkalo. Její účinnost však potvrzují desítky let využívání v terapeutické praxi.
„Několik desítek kvalitních studií dospělo k závěru, že kognitivně-behaviorální terapie je vysoce účinná nejen při řešení úzkosti a deprese, ale i fobií a nespavosti nebo při snižování prožívaného stresu,“ doplnil profesor Ján Praško, autor terapeutických programů Mindwell.
Právě Mindwell je postaven na principech kognitivně-behaviorální terapie. Nabízí digitální terapeutické programy zaměřené na řešení deprese, úzkosti nebo syndromu vyhoření. Programy mohou být plně, nebo částečně hrazeny zdravotní pojišťovnou.
O Mindwell
Mindwell je digitální terapie založena na postupech kognitivně-behaviorální terapie, která pečuje o duševní zdraví a nabízí systematické řešení nejčastějších psychických poruch. Aktuálně nabízí terapeutické programy deprese, úzkost a syndrom vyhoření.
Autorem terapeutických programů je přední český psychiatr a psychoterapeut profesor Ján Praško, spoluautorkou a odbornou garantkou je klinická psycholožka Marie Ocisková. Mindwell je strategickou investicí zdravotnického holdingu AKESO, mimo jiné provozovatele Nemocnice Hořovice, AKESO Polikliniky v Praze, Rehabilitační nemocnice Beroun a Centra duševní rehabilitace v Berouně.
O ResSOLUTION Group
ResSOLUTION Group má v oblasti průzkumu trhu bohaté zkušenosti. Její nabídka zahrnuje marketingové a mediální výzkumy, které mají mnohdy mezinárodní přesah. Také je výhradním dodavatelem společnosti Nielsen Admosphere. (sfr)