Veletrhy Brno plánují snížit svou uhlíkovou stopu a šetřit energie. Spolupracovat budou s ČEZ ESCO. Trendy dekarbonizace, snižování spotřeby energie a uhlíkové stopy se týkají všech byznysových odvětví včetně veletržního byznysu. Tuzemský lídr moderní energetiky proto spojuje síly s největším pořadatelem veletrhů ve střední Evropě, společností Veletrhy Brno (BVV).
ČEZ ESCO chce v budoucnu brněnskému veletržnímu areálu pomoci s komplexními projekty dekarbonizace a energetických úspor.
„Tuzemští i zahraniční vystavovatelé kladou stále větší důraz na udržitelnost a snižování uhlíkové stopy. Jako lídr veletržního byznysu v České republice chceme jít příkladem a naše rozsáhlé výstavní prostory také postupně přizpůsobit energetickým trendům 21. století. Kromě nezanedbatelných finančních úspor to pro nás znamená i snížení uhlíkové stopy z provozu našich budov, sálů i kanceláří,“ uvedl generální ředitel Veletrhů Brno Jan Kubata.
BVV v poslední době řadu opatření ochrany životního prostředí už zavedlo. Firma mimo jiné provozuje vlastní recyklační centrum umožňující opakované využití výstavářského materiálu. Loni také proběhla výstavba nového centra odpadového hospodářství.
Do vozového parku společnosti přibylo první elektroauto, které v rámci areálu zajišťuje rozvoz materiálů a zařízení výstav. U hlavního vstupu do areálu BVV stojí také dobíjecí nabíjecí stanice pro elektromobily. Díky strategickému partnerství s ČEZ ESCO získává BVV další klíčové know-how k již probíhající spolupráci se společností Teplárny Brno, která v rámci koncernu městských firem řeší energetická témata.
Velký zájem výstavních a kongresových prostorů o energetické úspory dokládá i spolupráce ČEZ ESCO s Kongresovým centrem Praha, které od roku 2016 snížilo náklady na energie o 244 milionů korun. Jen za posledních dvanáct měsíců činí úspora 35 milionů. Díky rozsáhlému EPC projektu emise skleníkových plynů klesly o 83 000 tun, což je důležitý ukazatel i pro firmy, které si největší konferenční budovu v Česku pronajímají.
„Jsme velmi rádi, že můžeme s BVV navázat spolupráci a v budoucnu nabídnout naše dlouholeté zkušenosti největšímu hráči českého veletržního byznysu. BVV sídlí jak v novějších objektech, tak v budovách s historií sahající do dob první republiky.“
„Naše EPC projekty v Rudolfinu nebo Národním divadle ukázaly, že umíme energeticky modernizovat i budovy ještě starší a že se s podobnými výzvami umíme velmi dobře vypořádat. Potenciál může být na brněnském výstavišti i v rozvoji obnovitelných zdrojů energie. V ČEZ ESCO jsme připraveni o jakýchkoliv dekarbonizačních opatřeních s BVV jednat a s jejich realizací pomoci,“ vysvětlil generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Veletrhy Brno jsou největší veletržní společností ve střední Evropě a ročně se na brněnském výstavišti odehrává zhruba 100 akcí, kterých se účastní okolo 700 tisíc návštěvníků. Nejdůležitější každoroční akcí je Mezinárodní strojírenský veletrh. Významné jméno z celosvětového hlediska si vybudovaly také veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET a veletrh zemědělské techniky TECHAGRO.
ČEZ ESCO (Energy Service Company) je dceřiná společnost ČEZ, která se zaměřuje na služby související s moderní energetikou, dekarbonizací a snižováním klimatické stopy pro průmyslové zákazníky, obce a instituce. Jde například o energetické audity a energetické poradenství, výstavbu a provoz kogeneračních jednotek, zavádění systémů měření, renovaci teplárenských soustav a instalaci fotovoltaických elektráren.
ČEZ ESCO je také dodavatelem služeb souvisejících s veřejnou a firemní elektromobilitou. Zajišťuje i dodávky elektřiny, plynu a tepla, výkup elektřiny, obchodování s emisními povolenkami, provoz energetických zařízení a jejich servis. Má cca 2 000 zaměstnanců. Mezi jeho dceřiné společnosti patří AirPlus, AZ KLIMA, CAPEXUS, ČEZ Energetické služby, ČEZ Energo, Domat Control System, ENESA, EP Rožnov, HORMEN, KART nebo ŠKO-ENERGO. (sfr)