Francie pošle na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky. Potvrdil to Oleksandr Syrskyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil. Vyjádřil také naději, že příklad Paříže budou následovat i další západní země.
Syrskyj také oznámil, že podepsal dokumenty, které francouzským vojenským instruktorům umožňují brzy navštívit ukrajinská výcviková střediska.
Generál Syrskyj a ministr obrany Ukrajiny Rustem Umerov vedli rozhovor s šéfem francouzského ministerstva obrany Sébastienem Lecornuem.
„S potěšením vítám iniciativu Francie vyslat na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky,“ uvedl.
Dokumenty, které umožní příjezd prvních instruktorů z Francie, jsou již podepsány. Budou působit ve školicích střediscích.
Generál Syrskyj vyjádřil naději, že odhodlání Francie povzbudí další partnery, aby se připojili k tomuto ambicióznímu projektu.
„Poděkoval jsem ministrovi za přátelskou podporu francouzského lidu a za vojenskou a ekonomickou pomoc Ukrajině při odrážení ruské vojenské agrese,“ napsal po rozhovoru s Lecornem.
Mezi západními zeměmi, které podporují Kyjev, neexistuje dohoda o vyslání vojenského personálu na Ukrajinu.
Spojené státy v současnosti neplánují vysílat vojenské instruktory.
O vyslání vojáků na Ukrajinu uvažují Polsko a Pobaltí.
Pokud se Rusům podaří na východě Ukrajiny strategický průlom, Pobaltské země a Polsko nebudou na nic čekat a pošlou tam své vojáky.
Uvedl to deník Der Spiegel, podle něhož to v reakci na německou pacifistickou politiku uvedli pobaltští představitelé na bezpečnostní konferenci Lennarta Meriho v Tallinu s tím, že nechtějí, aby se ruští okupanti dostali až k jejich hranicím.
Pobaltští představitelé na konferenci uvedli, že Západ pomáhá Kyjevu jen napůl, což by situaci na Ukrajině mohlo dramaticky zhoršit, zdůraznil Der Spiegel.
V takovém případě by Polsko a Pobaltí vyslaly do bránící se země svoje vlastní jednotky, aby zabránily Rusům dostat se na jejich hranice. A to by znamenalo zapojení Severoatlantické aliance do války, což je podle Der Spiegelu něco, čeho se bojí německý kancléř Olaf Scholz i americký prezident Joe Biden.
Belgie dodá Ukrajině 30 stíhaček, první přijdou už letos
Belgie do roku 2028 poskytne Ukrajině 30 stíhacích letounů F-16. Oznámila to ministryně zahraničí Hadja Lahbibová. První stroje dostane Ukrajina Kyjev už koncem letošního roku.
Belgie se k dodání stíhaček formálně zavázala právě v rámci bilaterální dohody, která stanovuje spolupráci obou zemí na dobu deseti let.
Vedle stíhaček Belgie poskytne v letošním roce pomoc v hodnotě nejméně 977 milionů eur (přes 23 miliard korun).
Ukrjaina a Belgie se dále dohodly na spolupráci v oblasti obranného průmyslu, zpravodajských služeb, kybernetické bezpečnosti a boje proti dezinformacím.
K uzavření bezpečnostní dohody došlo den poté, co ji Zelenskyj podepsal také ve Španělsku. To se zavázalo, že do konce letošního roku pošle Ukrajině vojenskou pomoc v hodnotě miliardy eur (přes 24,7 miliardy korun). (sfr)