Posledních 12 měsíců v řadě bylo poprvé průměrně o více než 1,5 stupně Celsia tepleji než v době před průmyslovou revolucí. Oznámila to meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Letošní leden byl s průměrnou teplotou 13,14 stupně nejteplejším v dějinách měření.
Letošní leden byl o 1,66 stupně teplejší než činí průměr referenčního období. Teploty však nebyly po celé Zemi vyvážené.
Naměřené hodnoty byly nadprůměrné na východě Kanady, severozápadě Afriky, na Blízkém východě a ve Střední Asii.
Naopak, teploty zůstaly podprůměrné na západě Kanady, ve středu Spojených států a na východě Sibiře, uvedl Copernicus.
„Rychlé snížení emisí skleníkových plynů je jediným způsobem, jak zastavit zvyšování globální teploty,“ konstatovala po zveřejnění nejnovějších teplotních údajů zástupkyně ředitele služby Copernicus Samantha Burgessová.
Copernicus vedle teploty sleduje také srážky a ledovou pokrývku. Ve většině Evropy byl letošní leden vydatnější na srážky, než je obvyklé, když bouřky zasáhly zejména severozápad a jihozápad Evropy.
Relativní sucho bylo na severu Španělska, jihu Británie nebo v Irsku.
Leden byl osmým měsícem v řadě, který se podle služby Copernicus vyznačoval rekordními teplotami pro daný měsíc v roce.
Celý rok 2023 byl pak nejteplejším v historii měření, když průměrná globální teplota dosáhla 14,98 stupně Celsia. Loňský rok tak s velkým náskokem předstihl rok 2016, který byl předchozím nejteplejším rokem. (sfr)