Součástí průmyslově-technologického holdingu Czechoslovak Group (CSG) se stala start-upová technologická firma Pocket Virtuality a.s. Vyvíjí unikátní řešení s využitím rozšířené a virtuální reality, která se hodí například pro asistenci při vzdáleném servisu techniky, navrhování průmyslových celků či rezidenčních projektů a uplatnění najde i ve výstavnictví.
CSG se stala vlastníkem 70 procent akcií společnosti, které odkoupila od společnosti Touzimsky Kapital Holding. V rámci holdingu CSG je Pocket Virtuality začleněna do divize CSG Aerospace.
Informoval o tom Andrej Čírtek, tiskový mluvčí CSG.
„To, že se nám podařilo jako strategického partnera a investora získat velký průmyslový holding s projekty po celém světě, je pro nás obrovskou příležitostí a zároveň velkým krokem vpřed,“ uvedl Bohuslav Paule, člen představenstva společnosti Pocket Virtuality.
„V rámci holdingu CSG můžeme uplatnit naše know-how například při navrhování nových výrobních kapacit i produktů, zajištění servisu strojů a zařízení na dálku, školení personálu nebo i prezentacích na mezinárodních výstavách. Od společností holdingu pak očekáváme partnerský přístup a pomoc při odladění našich produktů tak, aby se mohly stát naprostou špičkou v oboru a uplatnit se celosvětově,“ dodal Paule.
„Součástí strategie CSG je využití přelomových a disruptivních technologií, jako jsou umělá inteligence, velká data, robotické a autonomní systémy, pokročilé senzorické systémy i rozšířená a virtuální realita. Řešení od společnosti Pocket Virtuality chceme využít v rámci našeho holdingu a nabízet je dalším zákazníkům,“ zdůraznil Bohuslav Přikryl, viceprezident pro výzkum, vývoj a inovace společnosti CSG Aerospace a předseda představenstva Pocket Virtuality.
„Příkladem může být asistence při servisu speciální techniky ve vzdálené lokalitě, systémy pro přípravu personálu ve specifických podmínkách jakož i podpora prostředků pro zvýšení situačního povědomí,“ upřesnil Přikryl.
Firma Pocket Virtuality byla založena v roce 2017 týmem mladých nadšených vývojářů, kteří se rozhodli technologii rozšířené reality aplikovat do reálných řešení pro řadu oborů: výrobní provozy, stavebnictví, architekturu, zdravotnictví, vzdělávání, obranný průmysl či automotive.
Výsledkem vývoje je jedinečná softwarová platforma FATA MORGANA na poli mixované reality (AR – rozšířené reality a VR – virtuální reality). Systém mimo jiné umožňuje vizualizovat libovolná 3D data v prostoru (stroje, zařízení nebo stavby), vytvářet a zobrazovat AR pracovní návodky nebo pracovní postupy či skenovat prostředí v reálném čase a vytvářet z něj 3D modely v rámci minut.
Díky technologii tzv. virtuální teleportace mohou lidé i stroje spolupracovat a vzájemně reagovat ve stejném 3D prostředí, i když jsou od sebe tisíce kilometrů daleko.
Společnost Pocket Virtuality sídlí v Praze a je tvořena zejména týmem softwarových vývojářů. Na kontě má již několik komerčních projektů pro zákazníky z oblasti automotive nebo energetického průmyslu.
Czechoslovak Group (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu, který vlastní český podnikatel Michal Strnad. CSG podporuje rozvoj tradičních i nových českých, slovenských i zahraničních společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu.
Jeho součástí jsou například automobilka Tatra Trucks, významný světový výrobce malorážové munice Fiocchi a výrobce radarů Retia. V podnicích začleněných do holdingu CSG a v propojených firmách pracuje více než 10 000 zaměstnanců. V roce 2022 dosáhly konsolidované tržby holdingu hodnoty 25 mld. korun.
Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci holdingu setkat na všech kontinentech a počet zákazníků holdingu se stále rozrůstá. (sfr)