Na tropickém ostrově Tonga se velmi ochladilo. Místní shánějí kabáty, léky na rýmu a přenosná topení. Tichomořské souostroví Tonga zažívá jednu z nejchladnějších zim ve svých dějinách. Obyvatelé ostrova nejsou na teploty okolo 10 stupňů Celsia vybavení a shánějí teplé oblečení a přenosná topení.
Teploty na tropickém ostrově Tonga jsou letos zhruba o 12 stupňů nižší, než je v tomto ročním období obvyklé. V místě rostou prodeje termosek nebo léků na nachlazení.
Informoval o tom deník The Guardian.
Na konci července naměřila tonžská meteorologická služba TMS ve vesnici Lapaha 9,3 stupně Celsia. Dosavadní teplotní minimum pro celé souostroví je jen o něco nižší: v září 1994 bylo na ostrově 8,7 stupně.
Předpověď na srpen nenaznačuje sebemenší oteplení. I v příštím týdnu by podle TMS měly teploty dosahovat maximálně deset stupňů Celsia.
Aktuální vlna chladu na ostrově Tonga je spojená s klimatickým jevem El Niňo. Zatímco severní polokoule se potýká s horkem, na jižní polokouli, na které nyní panuje zimní období, čelí chladu.
Meteorologové z TMS už v červenci v souvislosti s tímto jevem varovali obyvatele Tongy před chladnými nocemi, menším úhrnem srážek a vyšším počtem cyklonů, než bývá v srpnu zvykem.
S klesajícími teplotami rostou i prodeje přenosných topení nebo léčiv. Společnost Tonga Gas uvedla, že prodeje plynových topení jsou v posledních týdnech dvojnásobné ve srovnání se stejným obdobím loni. Na odbyt jdou také termosky nebo teplé lůžkoviny.
Tichý oceán se ochlazuje
Odborný magazín New Scientist přinesl zprávu o tom, že rovníková východní část Tichého oceánu se už delší dobu ochlazuje.
V případě pokračování tohoto trendu by se mohlo globální oteplování způsobené emisemi údajně snížit o zhruba 30 procent.
Copernicus: Letošní červenec byl nejteplejším měsícem v historii měření
Letošní červenec byl nejteplejším měsícem v historii měření, když průměrná celosvětová teplota byla asi o 1,5 stupně Celsia vyšší ve srovnání s předprůmyslovou érou.
Tuto zprávu publikoval program Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus.
Podle této zprávy pokořily v červenci rekord i průměrné denní teploty na hladině světových oceánů.
Průměrná červencová teplota podle programu Copernicus činila 16,95 stupně Celsia, což je o 0,33 stupně více než předchozí nejteplejší měsíc v historii měření, kterým byl červenec 2019.
Červenec byl letos také o 0,72 stupně Celsia teplejší ve srovnání s průměrem červencových teplot z let 1991 až 2020. Dosud nejteplejším dnem na světě byl podle údajů programu 6. červenec 2023 s průměrnou globální teplotou 17,08 stupně.
Globální průměrná teplota mořské hladiny v červenci dosáhla rekordních hodnot, když za celý měsíc byla o 0,51 stupně Celsia vyšší než průměr za období 1991 až 2020.
Severní Atlantik byl v červenci o 1,05 stupně Celsia nad průměrem kvůli vysokým teplotám v severovýchodní a severozápadní části tohoto oceánu. (sfr)