Stát by ročně mohl od poplatníků vybrat až 15 miliard korun navíc do státního rozpočtu, a to díky novému danění návykových látek. Do prevence a léčby závislostí by pak měla místo dosavadních asi 300 milionů korun plynout miliarda. Uvedl to národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
Informovala o tom ČT.
„Když mluvíme o daních, tak je možno vybrat mezi 11 až 15 miliardami korun navíc. Chceme hovořit o nových daních,“ uvedl Vobořil při představování nového plánu boje proti závislostem na další tři roky.
Jak připomněla ČT, Fialova vláda v programovém prohlášení uvádí, že proti závislostem chce postupovat podle vědeckých zjištění. Slibuje zajistit dostatek peněz na prevenci a služby. Regulace návykových látek má odpovídat míře jejich škodlivosti, kterou mají zohlednit i spotřební daně.
Vobořil v té souvislosti zmínil zavedení daně na nikotinové produkty, které nyní spotřební daň nemají. Zdanění u nikotinových sáčků či elektronických cigaret by mělo být nižší než u klasických cigaret. Ročně by to mohlo vynést až miliardu korun.
Potírání černého trhu s cigaretami a alkoholem a efektivnější výběr daní by znamenaly pak až 2 miliardy korun.
Materiál počítá také se zavedením přísně regulovaného trhu s konopím. Mohlo by to přinést až 4 miliardy korun z prodeje konopných produktů a z licencí.
„Chceme zavést legální trh s konopím. To, že máme nějakou část návykových látek v režimu prohibice, je velký sociální experiment, který je nefunkční,“ řekl protidrogový koordinátor.
Podle chystaného plánu nyní stát na spotřebních daních z tabákových výrobků ročně vybere asi 60 miliard korun, u alkoholu je to asi 13 miliard korun. Na dani z hazardu přiteče do státního rozpočtu 5,1 miliardy korun a do obecních rozpočtů asi 4,9 miliardy korun. (pel)