Německo má v plánu dát stopku jaderným elektrárnám navzdory energetické krizi. Tamní vláda složená ze sociálních demokratů, Zelených a liberální politické strany FDP sice s prodloužením doby jaderných elektráren nepočítá, nicméně v otázce zachování chodu jaderných elektráren není jednotná.
Upozornil na to server Novinky.cz.
Německo s koncem roku 2021 vyřadilo z provozu tři jaderné elektrárny.
Zbývající tři německé jaderné elektrárny – Emsland v Dolním Sasku, Isar 2 v Bavorsku a Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku – budou uzavřeny „nejpozději do konce roku 2022“.
Tyto tři elektrárny představovaly 6 procent německé výroby elektřiny v prvním čtvrtletí roku 2022.
Klesající dodávky ruského plynu do Německa prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 znovu povzbudily pro-jaderné hlasy v Německu a Evropě před obávaným výpadkem elektřiny tuto zimu.
Zastánci prodloužené životnosti jaderných elektráren zdůraznili, že tento krok by pomohl vyřešit krizi s plynem.
Naopak šéf regulační Spolkové agentury pro sítě (Bundesnetzagentur) Klaus Müller podle serveru tvrdí, že prodloužení chodu německých jaderných elektráren plynovou krizi nepomůže vyřešit.
Jaderná energie se na německé výrobě elektřiny podílí asi 10 procenty.
Plánované odstávky proto vyvolaly vlnu kritiky, protože Německo bude muset dramaticky zvýšit obnovitelné zdroje energie a také vzroste jeho závislost na uhlí.
Německo, které chce provoz všech uhelných elektráren uzavřít do roku 2038, přitom získává nejvíce elektřiny právě z uhlí.
Kritici navíc opakovaně varovali, že německý přechod na obnovitelné zdroje je pomalý a v budoucnu hrozí, že země nezvládne pokrýt svou energetickou poptávku.
Protože německá a česká ekonomika jsou silně provázané, v budoucnu lze podle analytiků předpokládat zdražování elektřiny. (pel)